Październikowy numer magazynu Menadżer Floty już jest!

Drodzy Państwo, oddajemy w Państwa ręce kolejny numer magazynu Menadżer Floty, a w nim jak zwykle aktualne tematy z rynku branży flotowej, relacje z wydarzeń, komentarze i przemyślenia naszych felietonistów oraz jak zawsze nasze wrażenia z testów nowych modeli samochodów. W październikowym numerze przeczytacie: 

TAK WYGLĄDAJĄ BRANŻE
Europejski Fundusz Leasingowy opublikował kolejny barometr, tym razem za III kwartał 2019 r. Według danych firmy transportowe hamują, są w najgorszej sytuacji od prawie 5 lat. W lepszych nastrojach są budownictwo i produkcja. W III kwartale br. nastroje przedsiębiorców w poszczególnych branżach są zróżnicowane. Podczas gdy w poprzednim kwartale we wszystkich branżach odnotowano wzrost, tym razem nastąpił on jedynie w przypadku budownictwa i produkcji. Ich subindeksy są też wyższe niż główny odczyt „Barometru EFL” (52,2 pkt) i wynoszą odpowiednio 57,3 oraz 56,6 pkt. W przypadku pozostałych czterech branż nastroje są mniej optymistyczne.

NAJWIĘKSI AUTORYZOWANI DILERZY W POLSCE
Branża motoryzacyjna w naszym kraju miewa wzloty i upadki, ale w ostatnich latach rynek sprzedaży nowych aut jednak rośnie. Polscy sprzedawcy mają więc powody do zadowolenia. Zobaczmy, jak wygląda aktualny ranking największych polskich grup dilerskich oraz dilerów samochodów. Ranking 50 dilerów oraz grup dilerskich sprzedających najwięcej nowych aut, czyli Listę TOP50, przygotowuje co roku firma DCG Dealer Consulting oraz Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Podobne zestawienia wykonywane są dla większości najważniejszych rynków samochodowych w Europie (m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech). Na podstawie tych list obliczany jest głównie wskaźnik konsolidacji rynku, czyli procentowa wielkość sprzedaży 50 największych firm w stosunku do wolumenu całego rynku.

JAK ZDOBYĆ CERTYFIKAT NA PROWADZENIE AUTORYZOWANEGO PUNKTU SPRZEDAŻY?
Salony samochodowe są podstawą sprzedaży samochodów – można dokładnie obejrzeć każdy model oferowany przez określonego producenta, a także odbyć jazdę testową. Mało kto jednak wie, jak zdobywa się certyfikację na taką działalność. Prowadzenie salonu samochodowego to duże wyzwanie i z pewnością nie jest to działalność dla każdego. Największy problem dla wielu osób stanowi wielkość inwestycji. Najważniejsze jest znalezienie wymaganej przestrzeni. Nie ma co ukrywać, że każdy ma swoje wymagania, także klienci. Można założyć, że salon powinien mieć min. 200-300 m2, nie może zabraknąć biur, serwisu, przestrzeni przed i za salonem, np. na postawienie pojazdów oczekujących na klientów czy kilku aut testowych. To wszystko generuje koszty, które mogą iść w miliony.

KOMPLEMENTARNOŚĆ USŁUG JEST DLA NAS PRIORYTETEM
Prime Car Management jako jeden z liderów rynku CFM świetnie pasował nam jako uzupełnienie całej układanki, stąd nasza decyzja o zakupie tej spółki – mówi w rozmowie z naszą redakcją Paweł Pach, prezes PKO Leasing. O czym dokładnie rozmawiał z redaktorem Piotrem Mieszkowskim? Przeczytajcie sami.

ENTERPRISE WPŁYNĄŁ DO POLSKI
Enterprise jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek wynajmu aut. Znajdziemy ją na większości lotnisk, w centrach miast i najbardziej egzotycznych zakątkach świata. Od niedawna sieć rozwija się także w Polsce. O rynku wynajmu aut, rozwoju sieci franczyzowej i dbałości o zadowolenie klientów rozmawiamy z Andrzejem Krzemińskim – prezesem zarządu 99rent oraz Car Hire Poland.

ROZWÓJ SIECI BLACHARSKO-LAKIERNICZEJ VOLKSWAGENA
Serwis, a szczególnie naprawy blacharsko-lakiernicze, to ważna kwestia dla posiadaczy samochodów. O rozwoju tej gałęzi motoryzacji rozmawiamy z Danielem Kochanowskim, koordynatorem Programu Zarządzania Naprawami Powypadkowymi w Volkswagen Group Polska.

ŻEBY MOTORYZACJA NIE BYŁA NUDNA!
Przedstawiamy Wam człowieka, który ma 24 lata i – choć wciąż nie ma prawka – projektuje m.in. samochody. Rozmowa z projektantem jest trudna. Po drugiej stronie jest artysta, mający własne wizje, a jego spojrzenie może (choć nie musi) różnić się od naszego o tysiące lat świetlnych. Z Mateuszem Przystałem rozmawiał Rafał Jemielita

CARWATCH – AKTYWNA OCHRONA TWOJEGO POJAZDU NOWE SPOJRZENIE NA ASPEKT BEZPIECZEŃSTWA
Mobilność i miniaturyzacja są odpowiedziami na potrzeby dzisiejszego użytkownika technologii – w swoich smartfonach mamy możliwość zarządzania finansami i płatnościami, pocztą e-mail, korelujemy kalendarze spotkań, tworzymy notatki, całe dokumenty rozliczeniowe, arkusze kalkulacyjne i check-listy. W natłoku powiadomień i spraw „do zapamiętania” każdy z nas szuka sposobu na ułatwienie w obsłudze rzeczy i procesów możliwych do uproszczenia i zautomatyzowania, jednocześnie nie rezygnując z pewności, że wszystko mamy pod odpowiednią kontrolą. Powyższa świadomość w połączeniu z zawsze nadrzędnym dla nas bezpieczeństwem zaowocowała zaawansowaną usługą CarWatch – nowatorskim systemem zapewniającym całodobową, niezależną od lokalizacji ochronę samochodu

FULL SERVICE LEASING DLA MŚP
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, podobnie jak duże korporacje, korzystają z samochodów służbowych. Najważniejsze jest wybranie aut dostosowanych do profilu działalności, ale nie mniej istotna jest też ich eksploatacja. Co więc zrobić, aby flota w mniejszej firmie była dobrze zarządzana i opłacalna finansowo? Tradycyjnym modelem jest mobilność 1.0, czyli jeden samochód przypadający na jednego użytkownika. To obecnie najpopularniejsze rozwiązanie i zapewne w najbliższej przyszłości ten stan rzeczy się nie zmieni. Od kilku lat testowany jest również model mobilność 2.0 – oznacza to, że jeden samochód użytkowany jest przez wiele osób (najprostszy przykład to car sharing). Jednak obecnie stoimy u progu ery mobilności 3.0, czyli mobilności multimodalnej, która funkcjonuje już np. w Holandii. Polega ona na tym, że przedsiębiorcy przekazują „budżet na mobilność” pracownikom, a oni sami decydują, jaki środek lokomocji wybrać.

SPECJALIŚCI OD PIECZYWA
Na rynku transportowym jest duża konkurencja i przedsiębiorcy zastanawiają się, w którym kierunku powinny ewoluować ich firmy. Rozwiązań znamy co najmniej kilka: inwestować w usługi logistyczne, działalność dodatkową niezwiązaną z TSL, kupić więcej zestawów albo postawić na specjalizację. Ostatnie z wymienionych rozwiązań wybrała firma Armir. Jak to działa w praktyce sprawdził Tomasz Czarnecki z Truck&Business Polska

PRZEPIS NA BYCIE KREATYWNYM
Precyzyjne trzymanie się rozkazów miało kiedyś sens. Dzisiaj jednak skrupulatne wypełnianie poleceń ustąpiło miejsca kreatywności, dzięki której przejmujemy inicjatywę, podejmujemy ryzyko i zadajemy kłopotliwe pytania. Szybko zmieniający się świat rodzi niespotykaną wcześniej dawkę niepewności, kiedy rozwiązaniu jednej zagadki towarzyszy pojawienie się kilku następnych. Latarnik z Małego Księcia nie wiedziałby, jak się zachować w dzisiejszej rzeczywistości. Niewykluczone, że mógłby nie rozpoznać faktu, iż żadne nowe instrukcje nie pojawią się na horyzoncie. Zapraszamy na wykład Prof. UAM dr hab. Macieja Błaszaka

FLOTA SAMOCHODOWA 76. Tour de Pologne
W tym roku odbyła się już 76. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne – najważniejszej i najbardziej prestiżowej imprezy w tej dyscyplinie w naszym kraju. W wyścigu liczącym 1036 km wystartowało 153 kolarzy z 32 państw, w tym 15 Polaków, a w roli partnerów tego wydarzenia wystąpiło także kilka firm z branży motoryzacyjnej. Zobaczcie koniecznie, jak wygląda flota asystująca najbardziej prestiżowej imprezie kolarskiej w Polsce.

PAMIĘTAJMY O OPONACH
Najnowszy odcinek cyklu poświęcimy bardzo ważnemu elementowi wyposażenia pojazdu, mianowicie oponom. Niestety ten element jest dosyć często bagatelizowany przez posiadaczy pojazdów. Dlaczego? Możliwe, że przez absurdalne przepisy, które dopuszczają stosowanie ogumienia pojazdu w sposób kompletnie niewłaściwy! Mówimy tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwie. O tym, jak to robić dobrze i bezpiecznie opowie nasz ekspert – Robert Hundla – trener bezpiecznej jazdy.

VOLKSWAGEN PASSAT BESTSELLER W NAJNOWSZYM WYDANIU
Jeden z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się modeli segmentu D przeszedł w tym roku facelifting, który nie tylko odświeżył wygląd samochodu, ale również wzbogacił go o wiele zaawansowanych rozwiązań technicznych.

OPEL ZAFIRA LIFE
Klienci rządzą rynkiem i to od ich preferencji zależy, co pojawi się w ofercie producentów samochodów. Dlatego też coraz częściej jesteśmy świadkami przemian poszczególnych modeli. Najlepszym tego przykładem jest Zafira, która nie tylko dostała drugi człon nazwy, ale też przekształciła się z minivana w kombivana.

ŠKODA SUPERB 2019
Superb od lat jest jednym z najlepiej sprzedających się modeli Škody. Teraz czeska marka postanowiła zafundować swojemu flagowemu samochodowi kurację odmładzającą. Zobaczmy, po czym rozpoznać Superba po faceliftingu.

TOYOTA PROACE CITY
Toyota wprowadza na rynek kompaktowego vana, który wzbogaci ofertę marki w segmencie aut użytkowych, dołączając do modeli: Hilux, PROACE i PROACE Verso. Samochód został opracowany we współpracy z Grupą PSA, a na rynku pojawi się na początku przyszłego roku.

Na Koniec, jak zwykle, najnowsze propozycje ze świata elektroniki oraz felieton Rafała Jemielity i Tomasza Gorazdowskiego.

Zapraszamy do lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *