Mercedes-Benz Vision Avtr – inspirowany naturą

Wizjonerski model ucieleśnia wizję samochodu z przyszłości w oczach projektantów, inżynierów i badaczy trendów w koncernie Mercedes-Benz.

Model zaprezentowany na targach elektroniki użytkowej CES 2020 w Las Vegas, jest inspirowany filmem „Avatar” oraz koncepcję Advanced Vehicle Trnasformation (z ang. zaawansowana transformacja pojazdu). To pokazuje zupełnie nową interakcję człowieka, maszyny i natury. Charakterystyczny otwarty design spaja kabinę pojazdu z tym, co na zewnątrz, w emocjonalną całość, a za jego inspiracje posłużyły stworzenia z filmu „Avatar”.

Ekologiczne materiały

Auto posiada tzw. łączność biometryczną – zamiast konwencjonalnej kierownicy do połączenia człowieka z maszyną służy wielofunkcyjny element sterujący w konsoli środkowej. Po umieszczeniu ręki na jednostce sterującej wnętrze „ożywa”, a pojazd rozpoznaje kierowcę na podstawie jego tętna i oddechu. Następnie wystarczy unieść rękę, a na dłoni pojawia się menu, dzięki któremu można intuicyjnie wybierać spomiędzy różnych funkcji. Przykład? Trójwymiarowe grafiki generowane w czasie rzeczywistym, pomocne w odkrywaniu fikcyjnego świata Pandory z różnych perspektyw.

Vision Avtr jako pierwszy wykorzystuje rewolucyjną technologię akumulatorów opartą na ogniwach organicznych na bazie grafenu, całkowicie wolną od metali rzadkich oraz metali szlachetnych. Materiały, z których wykonano akumulator, nadają się do kompostowania, a zatem podlegają całkowitemu recyklingowi. Co ciekawe, pojazd może poruszać się także w bok (o około 30 stopni). Tak zwany „ruch kraba” nadaje mu zwierzęcy charakter również pod względem motoryki.

Fotele obszyto tapicerką z wegańskiej skóry Dinamica®, natomiast podłogę koncepcyjnego pojazdu zdobi innowacyjne drewno o nazwie Karuun®. Materiał do jego produkcji (rattan) rośnie bardzo szybko jako surowiec naturalny i jest ręcznie zbierany w Indonezji. Przezroczyste poszycia drzwi zapewniają wrażenie lekkości i podkreślają holistyczne podejście do projektowania – skupione na połączeniu elementów zewnętrznych, wewnętrznych oraz obsługi. Spektakularne otwieranie i zamykanie drzwi jest inspirowane skrzydłami istot banshee lub ikran z filmu.

Interakcja z otoczeniem

Samochód staje się aktywną częścią otoczenia: 33 ruchome w wielu kierunkach elementy z tyłu pojazdu pozwalają na niespotykaną interakcję konceptu z otoczeniem. Te „bioniczne klapy” przypominają kilka zwierząt ze świata Pandory i komunikują się poprzez naturalnie płynne ruchy, subtelnymi gestami. Zarówno „bioniczne klapy”, jak i linie świetlne reagują na podejście do samochodu, a także – poprzez połączenie z kierowcą – na emocje i zachowania podróżujących. „Bioniczne klapy” zmieniają swoją pozycję podczas manewrów, a ponadto mogą służyć jako panele słoneczne. Słupek A koncepcyjnego pojazdu składa się z kilku różnych, przyciemnionych części, których odcienie idealnie się ze sobą komponują. Ich powierzchnie są przezroczyste w różnym stopniu, tworząc efekt zjawiskowego hologramu. Listwy świetlne w siedzeniach mają optyczne „rozszerzenie” w postaci projekcji na konsoli środkowej.

Najważniejsze są jednak wrażenia użytkownika – gdy tylko pasażerowie usiądą w fotelach, łączą się z pojazdem i dosłownie czują otaczający ich świat, doświadczając go jeszcze bardziej świadomie. Poszczególne elementy można obsługiwać intuicyjnie. Pojazd nie ma widocznych przycisków ani przełączników – funkcje są wyświetlane na ciele lub dłoni kierowcy lub pasażera. To zupełnie nowy poziom łączności człowieka z maszyną.