Inteligentna opona dla miejskich flot przyszłości

IntelliGrip Urban to koncepcyjna opona marki Goodyear zaprojektowana dla przyszłych generacji autonomicznych pojazdów elektrycznych, które będą używane na zasadach współdzielenia na obszarach miejskich. Nowatorska opona mogłaby umożliwić flotom monitorowanie pojazdów i opon w czasie rzeczywistym.

Transport na żądanie lub ride-sharing jako alternatywa dla taksówek, wypożyczalni samochodów czy samodzielnego prowadzenia nie jest już tylko wyborem pokolenia milenium. Wygoda związana z szybkością i powszechnością dostępu oraz łatwością dokonywania płatności jest atrakcyjna dla całego przekroju demograficznego i wprowadza współdzielenie środków transportu do głównego nurtu społecznej świadomości. Miejski sposób życia stanowi idealne środowisko dla wdrażania tego rodzaju rozwiązań.

IntelliGrip Urban z zaawansowaną technologią wbudowanych czujników (Sensor-in-Tire) jest inteligentną oponą, której konstrukcja wspiera działanie autonomicznych układów kontroli pojazdu i zwiększa bezpieczeństwo pasażerów. Koncepcyjna opona rozpoznaje również warunki drogowe i pogodowe. Zebrane dane są przesyłane bezpośrednio do systemu komputerowego pojazdu, umożliwiając optymalizację prędkości, hamowania, prowadzenia i stabilizacji.

Przyszłe floty pojazdów autonomicznych będą funkcjonować w złożonym otoczeniu, współistniejąc z innymi pojazdami, kierowcami i pieszymi oraz korzystając z danych ze wszystkich elementów kształtującego się Internetu Rzeczy. Opony takie mogą odegrać kluczową rolę w tym rozwijającym się ekosystemie.

Dodatkową korzyścią dla operatorów flot będą opony o wysokim i wąskim (Tall and Narrow) kształcie, które zmniejszają opory toczenia, co zwiększa wydajność energetyczną i zasięg pojazdów elektrycznych w miejskim środowisku. Technologia czujników wbudowanych w opony IntelliGrip Urban pozwala operatorom precyzyjnie identyfikować i zapobiegać problemom związanym z ogumieniem jeszcze przed ich wystąpieniem.

Źródło: Goodyear