Apple użyje modeli Lexus RX 450h w badaniach nad pojazdami autonomicznymi

Dziennikarze Automotive News dotarli do oficjalnych informacji, potwierdzających zamiar wejścia technologicznego giganta z Kalifornii w branżę motoryzacyjną. Wynika z nich, że platformą dla prób prowadzonych przez Apple będzie hybrydowy Lexus RX 450h.

Władze stanu Kalifornia wydały firmie Apple pozwolenie na testowanie pojazdów autonomicznych na drogach publicznych i tym samym spółka z Cupertino dołączyła do 29 innych podmiotów, mogących prowadzić tam swoje próby. W pozwoleniu zapisano, że w testach będą uczestniczyć trzy samochody Lexus RX 450h i sześciu kierowców.

Oznacza to, że Apple pracuje przede wszystkim nad oprogramowaniem do automatycznego prowadzenia pojazdów, nie wyklucza jednak możliwości stworzenia w przyszłości przez firmę spod znaku nadgryzionego jabłka własnego samochodu.

Apple nie jest pierwszą firmą, wykorzystującą w próbach hybrydowe Lexusy RX – od wielu lat stanowią one trzon floty pojazdów testowych firmy Google, która prowadzi szeroko zakrojone badania nad technologiami automatycznego prowadzenia z użyciem ponad 20 takich aut.

Powodem, dla którego jako platformy testowe dla systemów automatycznego prowadzenia pojazdów używane są auta hybrydowe jest fakt, że samochody z napędem konwencjonalnym nie są w stanie zapewnić wystarczającej ilości prądu do zasilania rozbudowanego systemu czujników i komputerów. Hybrydy mają prądu pod dostatkiem.

Lexus RX to luksusowy, dynamiczny crossover dostępny zarówno w wersji z dwulitrowym, turbodoładowanym czterocylindrowym silnikiem rzędowym o mocy 238 KM (175 kW), jak i hybrydową jednostką napędową, wyposażoną w silnik spalinowy o mocy 263 KM. W połączeniu z silnikami elektrycznymi, z których jeden napędza koła tylnej osi w systemie E-Four, daje to całkowitą moc hybrydowego napędu aż 313 KM.

Źródło: ComplexPR