Szybsze regulowanie opłat z kartą euroShell

Od kwietnia 2018 roku posiadacze kart flotowych euroShell przy użyciu jednego urządzenia pomiarowego będą mogli skorzystać z ujednoliconego elektronicznego systemu poboru opłat drogowych (EETS) w siedmiu krajach Europy.

Dla kierowców międzynarodowych bardzo ważna jest możliwość sprawnego regulowania opłat za autostrady i trasy szybkiego ruchu. Dlatego Shell od 2009 roku dał swoim klientom możliwość korzystania z ujednoliconego systemu opłat drogowych we Francji i Hiszpanii. W 2012 roku oferta brytyjsko-holenderskiego koncernu została rozszerzona o punkty poboru opłat za przejazd tunelem Liefkenshoek w Antwerpii, rok później o Portugalię, a w 2016 roku dodano satelitarny system poboru opłat drogowych w Belgii. W tym roku oferta zostanie rozszerzona o Austrię oraz Włochy, a także tunel Herren w Niemczech.

Kartą euroShell można regulować przejazdy autostradami, drogami ekspresowi czy tunelami w innych krajach Europy, w których obowiązuje elektroniczny pobór opłat. Od stycznia 2018 roku zasięg opłat drogowych objętych ofertą euroShell został poszerzony o nową autostradę Irun w Hiszpanii oraz Vignette w Estonii. Od kwietnia natomiast zostanie udostępniony nowy system e-myta w Słowenii (DarsGo).

Unifikacja systemu rozliczeń zapewnia pełną kompatybilność systemów obowiązujących w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Takie rozwiązanie w dużym stopniu ułatwi rozliczenia oraz ograniczy koszty administracyjne. Konsekwentne dążenie do ujednoliconego systemu automatycznego poboru opłat we wszystkich krajach Unii Europejskiej to jedno z najważniejszych wyzwań resortów infrastruktury w wielu krajach.