Jak zwiększyć bezpieczeństwo pojazdów i ograniczyć koszty funkcjonowania floty?

W obecnej sytuacji rynkowej redukcja kosztów operacyjnych ma ogromny wpływ na sukces każdej firmy flotowej. Jak pokazują badania, jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie wydatków jest zwiększenie bezpieczeństwa pojazdów oraz kierowców i uniknięcie w ten sposób kosztów związanych np. z naprawami, przestojami czy postępowaniami ubezpieczeniowymi. Jak zatem skutecznie to wdrożyć, by uzyskać trwałe efekty?

Z badań Webfleet Solutions wynika, aż 80% menedżerów flot w Polsce obawia się o wpływ bezpieczeństwa ich kierowców i przewożonych przez nich ładunków na działanie ich firmy. Między 70 a 80% z kolei twierdzi, że to ich kierowcy mogą być przyczyną ewentualnych kolizji np. poprzez nieodpowiednie zachowanie podczas jazdy (np. jedzenie, picie lub palenie) lub prowadzenie pojazdu będąc zbyt zmęczonym. Z kolei 73% martwi się, że nie zostaną poinformowani o potencjalnym ryzyku związanym ze słabo napompowaną oponą lub że pojazd zepsuje się na drodze w wyniku braku regularnego serwisowania.

Zdrowie i życie uczestników na drodze jest zawsze na pierwszym miejscu, gdy mówimy o bezpieczeństwie. Jednak biorąc pod uwagę sam biznes, to tego typu wydarzenia mają ogromny wpływ na działanie firm transportowych. Zmniejszenie liczby wypadków lub kolizji z udziałem pojazdów we flocie może znacząco podnieść przewagę konkurencyjną firmy – mówi Dariusz Terlecki, dyrektor sprzedaży odpowiedzialny za Polskę i region CEE w Webfleet Solutions.

Jak pokazują badania Webfleet Solutions, wspomniana przewaga konkurencyjna może wzrosnąć np. poprzez zmniejszenie kosztów przestojów i opłat związanych z ubezpieczeniem. Wynika to z faktu, że tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad połowa flot w Polsce zanotowała 1-5 kolizji drogowych z udziałem ich pojazdu i 28% z nich skończyło się akceptacją roszczeń ubezpieczeniowych. – Co ważne, aż w 30% przypadków menedżerowie flot wierzą, że to ich kierowca był odpowiedzialny za incydent. Pokazuje to, jak bardzo wsparcie kierowców w doskonaleniu stylu jazdy może wpłynąć na działanie całej firmy – dodaje Dariusz Terlecki.

Firmy flotowe próbują zaradzić problemowi związanemu z ryzykiem udziału kierowcy floty w kolizji lub wypadku na różne sposoby, jednak jedną z najlepszych metod jest wykorzystanie telematyki. Przykładem takiego rozwiązania jest system WEBFLEET oferowany przez Webfleet Solutions. Funkcja OptiDrive daje możliwość monitorowania i oceny stylu jazdy kierowców pod kątem 8 wskaźników (m.in.: przekraczanie prędkości, ostre hamowania, praca na biegu jałowym, ekonomiczna jazda, użycie tempomatu), organizację grywalizacji, skuteczne szkolenie i udzielanie informacji zwrotnych kierowcom. Ma to niebagatelny wpływ nie tylko na ograniczenie szkodowści, ale także na zużycie paliwa i eksploatację pojazdów. Dzięki terminalowi PRO zainstalowanemu w kabinie pojazdu kierowcy mogą również na bieżąco w trakcie jazdy otrzymywać wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy.

Z kolei zintegrowana usługa WEBFLEET Video pozwala na połączenie danych z nagraniami z kamer samochodowych, oferując pełen kontekst zdarzeń drogowych. Dzięki temu będzie można przekazać kierowcom cenne wskazówki dotyczące prowadzenia pojazdu lub – jeśli był wypadek – ustalić szybko i precyzyjnie przyczynę incydentu (co daje dużą oszczędność czasu i pieniędzy). Nagranie można wykorzystać również jako materiał dowodowy w postępowaniu odszkodowawczym, co jest niezbędne do walki z nieuczciwymi roszczeniami ubezpieczeniowymi.

Przykładem firmy, którą WEBFLEET Video uchronił przed wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami wypadku jest Janiszewski Thermotransport. Pojazd firmy wyposażony w kamerę CAM50 sprzężoną z telematyką uczestniczył w kolizji spowodowanej przez inne auto w trakcie manewru wyprzedzania. Wypadek był bardzo poważny i zakończył się dachowaniem jednego z uczestników, ale był zupełnie niezawiniony przez kierowcę ciężarówki. Całe zdarzenie zostało zarejestrowane przez system i posłużyło jako materiał dowodowy.

Nagranie pokazało faktyczny przebieg zdarzenia i zostało wykorzystane na miejscu wypadku celem prezentacji policji badającej okoliczności wypadku – powiedział Karol Janiszewski, właściciel firmy. – Kierowca natychmiast został zwolniony z odpowiedzialności, co również miało wpływ na dalszy przebieg jego pracy oraz psychiczne samopoczucie. Film potwierdził wersję zdarzeń opisywaną przez naszego kierowcę, co pozytywnie wpływa także na jego wiarygodność – dodał.

WEBFLEET wskazuje także kierowcom najszybszą i najbezpieczniejszą trasę przejazdu. Automatyczna rejestracja i rozliczanie czasu pracy kierowcy zapewnia nie tylko zgodność z przepisami, ale zapobiega ryzyku kolizji lub wypadku na skutek zmęczenia. Ponadto inwestując w telematykę pojazdów, można starać się o atrakcyjniejszą stawkę ubezpieczeniową.Warto zauważyć, że połowa ankietowanych w badaniu Webfleet Solutions twierdzi, że ich firma ubezpieczeniowa oferuje możliwość obniżenia składek ubezpieczeniowych, jeśli zastosują rozwiązania telematyczne.

Dariusz Terlecki zwraca uwagę na fakt, że zaledwie co trzecia badana firma wykorzystuje telematykę do poprawy bezpieczeństwa na drodze. – Wynika z tego, że korzyści wynikające z tej technologii w obszarze bezpieczeństwa nie są jeszcze dość dobrze znane wśród firm transportowych. W pewnym sensie dla tych bardziej świadomych menedżerów flot to dobra informacja, gdyż w stosunkowo łatwy i niedrogi sposób mogą znacząco lepiej wykorzystać potencjał drzemiący w ich flocie i zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną – podsumowuje Dariusz Terlecki.

Więcej informacji m.in. na temat zagrożeń bezpieczeństwa flot komercyjnych znaleźć można w raporcie „Europejski raport bezpieczeństwa drogowego 2021”.

Źródło: Materiał partnera


Dowiedz się więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *