Złe wyniki sprzedaży nowych samochodów w Polsce

Pierwszy raz od trzech lat sprzedaż nowych samochodów z miesiąca na miesiąc spadła. Według „Pulsu Biznesu” winę za tą sytuację nie ponosi jednak popyt.

We wrześniu zarejestrowanych zostało 32 628 pojazdów o DMC do 3,5 tony. Jest to prawie o połowę mniej niż w sierpniu, kiedy zarejestrowano 61 898 aut. Jak podaje PB, jest to pierwszy spadek rejestracji po 41 miesiącach nieprzerwanego wzrostu.

W Pulsie Biznesu możemy przeczytać komentarz Wojciecha Drzewieckiego, szefa Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, który mówi – wrześniowy spadek to pokłosie rekordowego wyniku osiągniętego w sierpniu 2018 r., który z kolei był spowodowany wejściem w życie (od 1 września 2018 r. – red.) bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących pomiarów zużycia paliwa przez samochody. Nowe pojazdy niespełniające tych norm nie mogą być od września rejestrowane.

W salonach samochodowych była pełna mobilizacja w sierpniu. Wszystko za sprawą zmieniających się przepisów i przeterminowaniu ważności niektórych napędów oferowanych w autach. Dlatego też dealerzy rejestrowali auta na siebie, aby mogli je sprzedawać również po wrześniowym terminie.

Mimo wrześniowego załamania skumulowane dane czynią rok 2018 wyjątkowym. Od stycznia Polacy zarejestrowali 452 087 samochodów, a to o ponad 13 proc. ( 52 592) więcej niż w ciągu trzech kwartałów 2017 r.

Źródło: wnp.pl