Zakazy w centrach miast negatywnie wpływają na sektor diesli

Wprowadzone w wielu krajach Europy zakazy poruszania się pojazdami spalinowymi w centrach miast zagrażają postępowi realizacji programu UE w zakresie redukcji emisji spalin, uważa Elżbieta Bieńkowska, unijna Komisarz ds. przemysłu. Jej zdaniem takie przepisy mogą prowadzić do gwałtownego załamania się rynku diesli w Europie.

„Zamiast koncentrować się na krótkoterminowych zakazach, politycy powinni spojrzeć szerzej, na cały obraz sektora motoryzacyjnego” – powiedziała Elżbieta Bieńkowska, po czym unijna Komisarz wskazała jeden z ważnych problemów, dotyczących globalnej redukcji emisji spalin. – „Producenci samochodów na inwestowanie w rozwój nowoczesnych i ekologicznych technologii potrzebują funduszy. Między innymi ze sprzedaży aut napędzanych silnikami wysokoprężnymi. Tymczasem wyganianie lub utrudnianie poruszania się po centrach wielu miast tego typu pojazdom, powoduje odwrotny skutek i brak zaangażowania firm w rozwój napędu wysokoprężnego. Powinniśmy zmotywować koncerny motoryzacyjne i doprowadzić do tego aby ich samochody spełniały normę emisji spalin Euro 6” – zauważyła Bieńkowska.

Jednocześnie Komisarz ds. Przemysłu wyraziła również obawę nad wpływem takich zakazów na wartość rezydualną używanych pojazdów z silnikiem Diesla.

Źródło: Fleet Europe
oprac. MF/jab
fot. europa.eu