„Wielka piątka” na plusie – sytuacja na największych rynkach flotowych Europy

Według najnowszych danych zebranych przez firmę Dataforce, rynek flotowy w tzw. „Wielkiej piątce” krajów europejskich, kontynuuje trend wzrostowy także w październiku br. Na Starym Kontynencie najlepsza sytuacja panuje we Włoszech.

Wśród topowych, pięciu krajów Unii Europejskiej, które regularnie znajdują się w orbicie monitorowania Dataforce są: Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. Według ostatnich informacji zebranych przez firmę analityczną, rynek flotowy w tych państwach zwiększył się o 3,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2015. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że w przypadku dwóch krajów, odnotowano spadki.

Tak przedstawia się sytuacja rynków flotowych „Wielkiej piątki” w październiku 2016 r.

Francja
To jeden z dwóch wspomnianych wcześniej rynków, które zanotowały negatywne wyniki rejestracji nowych pojazdów we flotach. To także drugi miesiąc spadków w tym roku, jednak w październiku rynek zmalał tam jedynie o 0,7% – w lipcu 2016 było to -1,3%. W październiku, wzrosły  z kolei – o 13,4%, usługi związane z wynajmem krótkoterminowym.

Coraz większe zainteresowanie flot zyskuje KIA. Koreańska marka zanotowała we Francji skok z 33,1 do 39,9% jeśli chodzi o sprzedaż w sektorze firm. Najlepiej sprzedającym się jednak modelem nad Sekwaną jest Opel Astra (wzrost aż o 370%). Bardzo dobre wyniki osiągnęły też VW Touran i Toyota RAV4.

Hiszpania
Główny rynek flotowy na Półwyspie Iberyjskim wzrósł w październiku o 7,8%, głównie dzięki lepszej sprzedaży samochodów takich marek jak Mercedes, Opel i KIA, które awansowały o cztery miejsca w topowej 20-ce najpopularniejszych aut flotowych. Opel do czołowej 10-ki wprowadził Insignię (+43,6%) i Corsę (+78,9%). Z kolei w przypadku segmentu pojazdów zasilanych alternatywnie (EV i hybrydy), zainteresowanie flot wzrosło o 18,8%. Liderem w tej klasie pojazdów jest koncern Toyoty, który okupuje swoimi sześcioma modelami (4 Toyota, 2 Lexus), pierwszą 10-kę rankingu.

Niemcy
Rynek flotowy naszych zachodnich sąsiadów złapał w październiku drugą zadyszkę w 2016 roku. Rejestracja w Niemczech wśród przedsiębiorstw spadła o 2,1%, a za główny powód takiego stanu rzeczy, Dataforce wskazuje dwa dni wolne od pracy w ramach świąt państwowych. Niektórym producentom udało się mimo wszystko zwiększyć swoje udziały w rynku. I tak o 69,5% aut więcej sprzedał w październiku Nissan, o 18,8% Opel, dla którego jest to najlepszy dziesiąty miesiąc od 2013 roku. Dzięki temu koncern z Ruesselsheim wprowadził model Astra na trzecie miejsce podium najpopularniejszych aut flotowych. Ustępując jedynie Skodzie Octavia i VW Golf.

Wielka Brytania
Na Wyspach rynek flotowy rośnie trzeci miesiąc z rzędu. W październiku 2016 było to +0,7%. Dataforce zauważa jednocześnie, że kurczy się rynek sprzedaży dla osób prywatnych. Największymi zwycięzcami tego miesiąca są Opel/Vauxhall (+11,6%) i Ford (+12,1%). Sprzedaż marki spod znaku „błękitnego owalu” ciągną przede wszystkim modele Fiesta oraz Edge. Dobre wyniki osiągnął także segment SUV-ów (+31,5%). Pięć modeli tej klasy znalazło się w topowej 15-ce najpopularniejszych samochodów nabywanych do flot – KIA Sportage, Nissan Qashqai, Opel Mokka, Ford Kuga, Hyundai Tucson.

Włochy
Najdynamiczniejszy rynek „Wielkiej piątki” w październiku. Najlepiej na Półwyspie Apenińskim radzi sobie rodzimy producent, Fiat. Duży wzrost sprzedaży zanotował drugi w rankingu Volkswagen (+46,2%). Prywatne rejestracje spadły w tym czasie o 4,3%, ale w skali całego roku włoski rynek zyskuje o 14,1 punktów procentowych. Dane z rynku wynajmu krótkoterminowego okazały się z kolei najlepsze od 2004 roku. Największe przesunięcia na liście najchętniej wybieranych modeli samochodów do flot zanotowały SUV-y: VW Tiguan przesunął się z miejsca 11. na 4. Nissan X-Trail z 28. na 11, a BMW X1 z 27. na 5.

Źródło: Fleet Europe; Dataforce
oprac. (MF/jab)