[W MAGAZYNIE] Wynajem krótkoterminowy

Wyjazdy wakacyjne, awaryjne przypadki w firmach czy konieczność przemieszczania się podczas wyjazdu służbowego to sytuacje, kiedy brak samochodu bywa uciążliwy. Wówczas z pomocą przychodzą firmy oferujące wynajem krótkoterminowy.

tekst: Maciej Gis

Kiedy np. jesteśmy na urlopie i chcemy zwiedzić kilka miejsc, a inne środki lokomocji nie zapewniają szybkiego połączenia albo auto służbowe uległo awarii, a na kolejne dni rozpisane są spotkania w rożnych częściach kraju, warto skorzystać z wynajmu krótkoterminowego. Umożliwia on bezproblemowe wypożyczenie pojazdu do 30 dni. Wystarczy wejść na stronę internetową wypożyczalni, wybrać auto, określić termin, podać niezbędne dane i udać się po odbiór albo zamówić dostarczenie samochodu pod wskazany adres.

CO POWINNA OFEROWAĆ DOBRA WYPOŻYCZALNIA?

Ważne aspekty przy wyborze wypożyczalni to dyspozycyjność i szeroki zakres usług. Wypożyczenie auta powinno być możliwe o każdej porze, przez7 dni w tygodniu. Dodatkowo rzetelny usługodawca musi mieć całodobową infolinię, na którą mogą dzwonić klienci z pytaniami dotyczącymi np. warunków wynajmu czy z konkretnymi prośbami. Istotną kwestią jest też możliwość rezerwacji pojazdu przez internet. Na stronie WWW powinny znajdować się zdjęcia pojazdów do wypożyczenia oraz cennik np. za dobę czy kilka dni. Wtedy klient od razu wie, jaką kwotę będzie musiał przeznaczyć na wynajem. Wiele wypożyczalni ma też w swojej ofercie kilka zakresów czasowych wypożyczania samochodów. Rozróżnia się trzy podstawowe: krótkoterminowy (do miesiąca), średnioterminowy (od 1 miesiąca do 24 miesięcy) oraz długoterminowy(od 2 do 5 lat). Przy wynajmie pojazdów istotne jest również ubezpieczenie. Profesjonalna wypożyczalnia powinna oferować auta z pełnym pakietem ubezpieczeń: AC, OC, NNW, assistance. Jeżeli dana firma nie ma pełnego pakietu, warto się doubezpieczyć, aby później nie mieć problemów. Warto też sprawdzić, czy wypożyczalnia nie ma ustalonych limitów kilometrów. W wielu przypadkach narzucany jest limit dzienny, który często można anulować, ale wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Na koniec pozostaje kwestia samych samochodów. W dobrej wypożyczalni wybór jest dość duży. Klient może dostosować auto do własnych potrzeb, ponieważ w ofertach wielu firm znajdziemy auta z rożnych segmentów.

KTO LICZY SIĘ NA RYNKU?

Na polskim rynku jest sporo firm oferujących wynajem krótkoterminowy. Jedną z najbardziej znanych jest Avis, którego historia rozpoczęła się w 1946 r. To właśnie wtedy Warren Avis na lotnisku w Detroit założył pierwsze biuro wynajmu przy lotnisku. Początki niebyły jednak łatwe. Rozpoczynając swoją działalność, miał zaledwie 3 pojazdy. Po 70 latach działalności ma on już ponad 5000 biur na terenie 165 krajów. W Polsce auta można wypożyczać m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi czy Katowicach. Dużą zaletą w przypadku firmy Avis jest brak limitu kilometrów. Dla wielu klientów to duże udogodnienie. Jest natomiast obostrzenie, jeśli chodzi o wiek – auto mogą wypożyczyć osoby, które ukończyły 21 lat. Wtedy możliwy jest najem małych aut. Aby cieszyć się jazdą np. Volvo XC60, kierowca musi mieć ukończone minimum 28 lat. Innym przykładem jest Europcar. Firma istnieje od 1949 r. Została założona w Paryżu. Obecnie jej flota liczy ponad213 tys. aut, dostępnych w 130 krajach. W Polsce posiada trzy główne placówki. Są one zlokalizowane m.in. przy lotnisku Okęcie, w Modlinie oraz w centrum Warszawy. Co ważne, zwrotu auta można dokonać również w innych miastach w Polsce.

Podobnie jak w przypadku Avis również Europcar ma limit wiekowy(powyżej 21 lat), który zwiększa się, kiedy chcemy wypożyczyć auto z wyższego segmentu. Wypożyczalnia nie narzuca limitu kilometrów.

Kolejnym dużym graczem na rynku jest Panek S.A. W Polsce firma istnieje już od ponad 18 lat. Jest to jeden z największych polskich podmiotów wynajmujących pojazdy – ma ponad60 punktów obsługowych oraz umożliwia wynajem na terenie Litwy. Kluczowe placówki znajdują się przy większości lotnisk w Polsce. Są też punkty w mniejszych miejscowościach, takich jak np. Grudziądz, Siedlce, Wałbrzych czy Zakopane. W swojej flocie ma ponad2000 aut – m.in. auta osobowe z rożnych segmentów oraz dostawcze. Podobnie jak w innych firmach tego typu Panek S.A. również narzuca minimalny wiek wynajmującego (21 lat). Jest też limit kilometrów, który w zależności od ustaleń wynosi od 200 do 1000 km. Cena najmu zależy m.in. od tego, jaki limit wybierzemy.

99Rent jest kolejnym podmiotem oferującym wynajem krótkoterminowy. Co prawda w ostatnim czasie firma przeszła rebranding, ale na rynku obecna jest od 2008 r. Oferta najmu jest dostępna na terenie całego kraju. 99Rent ma placówki m.in. w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Bydgoszczy czy Szczecinie. Do dyspozycji klientów jest ponad 1,5 tys. pojazdów z rożnych segmentów. Wśród obostrzeń należy wymienić minimalny wiek ustalony na 21 lat oraz minimalny okres posiadania prawa jazdy wynoszący12 miesięcy.

Wypożyczalnia Rentis jest na rynku od 12 lat. W Polsce ma 85 oddziałów, w których można dokonać rezerwacji oraz od razu wypożyczyć pojazd. Klienci mogą wybierać spośród 10 marek samochodów, a cała flota liczy ponad1000 aut. Co ważne, maksymalny wiek auta to 2 lata, więc klienci mogą korzystać z najnowszych modeli. Formalności zajmują jedynie 15 min, a kontakt firma–klient jest możliwy za pośrednictwem4 kanałów. Istotną kwestią są obostrzenia. Do wypożyczenia samochodu potrzebne są dwa dokumenty potwierdzające tożsamość najemcy. Koniecznie musi on dysponować prawem jazdy, ważnym przez cały okres wynajmu. Ponadto, aby wypożyczyć auto klasy minii ekonomiczne, należy mieć ukończone21 lat i prawo jazdy od co najmniej roku. Dla aut kompaktowych wymagania są nieco inne. Okres posiadania prawa jazdy jest taki sam, ale wynajmujący musi mieć ukończone 23 lata. Największe restrykcje dotyczą aut klas: rodzinna, rodzinna premium, premium, luksusowa, minivan, SUV itp. Aby wynająć samochód z tej grupy, należy mieć ukończone 28 lat i mieć prawo jazdy od minimum 3 lat.

Istotnym graczem na polskim rynku jest również wypożyczalnia Express Car Rental. Firma jest na rynku od1996 r. Od tego czasu udało jej się wiele osiągnąć. Do dyspozycji klientów jest flota licząca ponad 12 tys. pojazdów rożnych marek. Zespół tworzy ponad 600 osób, a wskaźnik NPS (ang. Net Promoter Score) wynosi 92,66%. Aby wynająć auto w firmie Express Car Rental, trzeba mieć ukończone 21 lat i mieć ważne prawo jazdy. Istotny jest fakt, że wszystkie pojazdy objęte są ubezpieczeniem podstawowym z pełnym ubezpieczeniem OC i AC, z udziałem własnym w szkodzie w wysokości2500 zł. Na rynku jest wiele firm oferujących krótkoterminowy wynajem pojazdów. Są to zarówno duże, jak i małe podmioty, jednak biorąc pod uwagę dostępność oraz liczność floty, te większe wydają się lepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców ceniących sprawność, wygodę i możliwość kontaktu przez całą dobę.

Przedstawione wypożyczalnie są kluczowe na polskim rynku – przez lata budowały swoją pozycję i obecnie mają rozbudowaną ofertę, dającą klientom wiele możliwości, ale polski rynek wciąż się rozwija, a dlatego cały czas jest miejsce dla światowych graczy, którzy debiutują w Polsce. Przykładem może być wypożyczalnia Enterprise Rent a Car, którą znajdziecie w 13 lokalizacjach w całej Polsce. Auta wypożyczyć można na każdym z międzynarodowych lotnisk w kraju, ale także w Bydgoszczy, Gliwicach, czy centrum Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.