Toyota C-HR już w produkcji. Polacy dostarczą skrzynie biegów

Toyota uruchomiła produkcję nowego crossovera C-HR. Egzemplarze dedykowane na rynek Starego Kontynentu będą wytwarzane w tureckich zakładach koncernu, w miejscowości Sakarya. C-HR jest tym samym ósmym modelem marki aktualnie produkowanym w Europie.

Nowy model jest też trzecim samochodem hybrydowym wytwarzanym w Europie, obok Toyoty Yaris Hybrid budowanej we Francji i modeli Auris oraz Auris Touring Sports produkowanych w Wielkiej Brytanii.

Model C-HR będzie wytwarzany na tej samej linii produkcyjnej, na której powstają modele Corolla i Verso. To pierwszy pojazd z napędem hybrydowym produkowany w Turcji i pierwszy oparty na platformie TNGA (Toyota New Global Architecture), który będzie produkowany poza Japonią.

Wraz z rozpoczęciem wytwarzania Toyoty C-HR, całkowity poziom produkcji fabryki w Turcji wzrośnie ze 150 do 280 tysięcy pojazdów rocznie. W miesiącach poprzedzających uruchomienie produkcji nowego modelu zatrudniono 2000 nowych pracowników. Całkowita liczba zatrudnionych to obecnie powyżej 5000 osób. Produkcję zorganizowano w systemie trzyzmianowym.

By dostosować zakład pod produkcję C-HR poczyniono dodatkowe inwestycje w kwocie około 350 milionów euro. Fabryka w Sakaryi eksportuje około 80 proc. produkcji do krajów europejskich. Fabryka będzie stopniowo rozszerzać kierunki eksportu poza Europę, do takich krajów jak USA, Kanada, Tajwan, Mauritius i Republika Południowej Afryki.

Jedną z europejskich fabryk Toyoty, zaangażowaną w produkcję C-HR, jest zakład Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu, który będzie dostarczał manualne skrzynie biegów dla wersji z silnikami 1.2 Turbo.

Źródło: Toyota Motor Poland