TOGG, czyli samochód elektryczny po turecku

Zapowiedzi uruchomienia produkcji polskiego samochodu elektrycznego, jak na razie, pozostają jedynie zapowiedziami, tymczasem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan osobiście zaprezentował pierwsze wyprodukowane w tym kraju pojazdy tego typu. Docelowo w Turcji ma powstawać 175 tysięcy sztuk elektrycznych aut rocznie, a cały projekt ma kosztować 3,7 miliarda dolarów.

Budowa elektrycznego samochodu to długoterminowy cel prezydenta Erdogana i jego partii AKP. Turecki przywódca zapowiedział, że jego kraj dąży nie tylko do sprzedaży tego typu pojazdów na rynku wewnętrznym, ale myśli także o ekspansji za granicą. – Wszyscy jesteśmy świadkami jak 60-letnie marzenie Turcji staje się rzeczywistością. Kiedy zobaczymy ten samochód na drogach na całym świecie, osiągniemy nasz cel – zapewnił.

Po przemówieniu prezydenta na scenie pojawił się czerwony model SUV i szary sedan opatrzone logo TOGG – konsorcjum, które będzie produkować te samochody. Docelowo, w ciągu 15 lat ma powstać 5 elektrycznych modeli tej marki – do SUV-a i sedana dołączą: hatchback, minivan oraz mniejszy SUV segmentu B.

Tureckie media podają, że oba pojazdy zostały zaprojektowane przez słynną włoską firmę Pininfarina. Na rynku mają być dostępne wersje z napędem na tył (200 KM, przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 7,6 s) oraz 4×4, w którym zastosowano dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 400 KM (4,8 s do 100 km/h). Energię zmagazynowano w chłodzonych cieczą bateriach litowo-jonowych, które będą oferowane w dwóch rozmiarach. Podstawowy pozwoli pokonać ponad 300 km na jednym ładowaniu, natomiast większy zestaw zapewni zasięg ponad 500 km. Ładowanie akumulatorów do 80 procent ma trwać niespełna 30 minut.

Erdogan zapowiedział, że infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych w Turcji będzie gotowa do 2022 roku. Rząd zagwarantował również zakup 30 tysięcy pojazdów do 2035 roku oraz ulgi podatkowe dla producenta. Fabryka zostanie zbudowana do 2021 roku w prowincji Bursa i będzie zatrudniać 4,3 tysiąca osób. Produkcja ma ruszyć w 2022 roku.

Konsorcjum zwane Turecką Grupą Inicjatyw Motoryzacyjnych (TOGG), zostało utworzone w połowie 2018 roku przez pięć grup przemysłowych: Anadolu Group, BMC, Kok Group, operatora telefonii komórkowej Turkcell i Zorlu Holding. Dyrektorem generalnym TOGG jest były dyrektor Bosch Gurcan Karakas, a dyrektorem operacyjnym – Sergio Rocha, wcześniej dyrektor generalny General Motors Korea. Przy okazji warto wspomnieć, że w Turcji działają już fabryki takich firm jak: Ford, Fiat Chrysler, Renault, Toyota czy Hyundai.