Sprzedaż samochodów dostawczych rośnie, ale nie na wszystkich rynkach UE

Rejestracja pojazdów w segmencie LCV we wrześniu w Europie została utrzymana na plusie (+ 0,6%) w porównaniu z tym samym miesiącem roku ubiegłego. Rejestracja samochodów dostawczych do 3,5 tony odnotowała niewielki wzrost (+ 2,1%), ale zapotrzebowanie na nowe samochody ciężarowe i autobusy jednocześnie spadło (-6,5% i -9,9%).

W ujęciu geograficznym Hiszpania i Niemcy były jedynymi krajami wśród dużych pięciu rynków Starego Kontynentu, na których zanotowany rosnący popyt na pojazdy komercyjne (odpowiednio o 7,8% i 5,5%), podczas gdy wyniki Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii (-6,0%) i Włochy (-1,0%) były słabsze niż we wrześniu poprzedniego roku. Biorąc pod uwagę rynek LCV, na rynkach hiszpańskich i niemieckich odnotowano największe zyski (odpowiednio + 10.9% i + 9.9%), a popyt na samochody dostawcze w Wielkiej Brytanii (-4.2%) i we Włoszech (-1.3%).

W ujęciu rocznym za trzy pierwsze kwartały roku 2017 w Europie zarejestrowano łącznie ponad 1.479 mln nowych lekkich samochodów dostawczych, co oznacza wzrost o 4,0% w porównaniu do tego samego okresu w 2016 r. Hiszpania (+ 16,4%), Francja (+ 7,1%), i Niemcy (+ 3,5%) przyczyniły się znacząco do wyników w UE, podczas gdy Wielka Brytania (-3,1%) była jedynym poważnym rynkiem, który odnotował spadek.

Źródło: fleeteurope.com
oprac. MF/jab