Solaris dostarczy autobusy do Norwegii

Polska firma Solaris dostarczy do Norwegii pięć nowych autobusów. Urbino 12 electric zasili flotę jednego z największych operatorów transportu publicznego Boreal Norge AS. Według umowy pojazdy zostaną włączone do ruchu latem 2018 roku.

Solaris z norweskim odbiorcą współpracuje już od dłuższego czasu. We flocie Boreal Norge AS jeżdżą już 483 autobusy. Zamówione 12-metrowe pojazdy elektryczne zostaną wyposażone w elektryczną oś portalową ZF AVE 130 oraz napęd polskiej firmy Medcom. Energia niezbędna do ich zasilania będzie pobierana z baterii Solaris High Power, o pojemności 146 kWh. Będą one ładowane za pomocą złącza Plug-in oraz zamontowanego na dachu pantografu, który umożliwi ładowanie pojazdu podczas jazdy.

Tego typu rozwiązanie techniczne zostało już nie raz wykorzystane przez Solarisa. Wielu odbiorców z Europy wybiera tego typu pojazdy. Przykładem jest choćby Jaworzno albo Kraków. Warto też podkreślić, że Solaris Urbino 12 electric został wybrany najlepszym autobusem miejskim w Europie roku 2017.

Zamówione przez Norwegów autobusy zostaną dostarczone w lipcu 2018 roku. Obsługiwać będą linię numer 10 oraz 13 w mieście Kristiansand. Jest ono położone na południu Norwegii. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, iż po długotrwałym procesie oceny ofert, to właśnie Solaris wygrał ten kontrakt. Jesteśmy podekscytowani, że możemy zrealizować kontrakt dla Boreal Norge AS, który odgrywa znaczącą rolę wśród norweskich przewoźników – powiedział Sverre Skaar, Dyrektor Zarządzający Solaris Norge.

Źródło: Solaris