Ryga zyska 88 autobusów od Solarisa

Przedstawiciele stolicy Łotwy, złożyli zamówienie na 88 autobusów Urbino 18 od Solaris Bus & Coach. Pierwsze dziesięć sztuk ma zostać dostarczone do Rygi w przyszłym roku. 

W 2013 roku Solaris podpisał umowę ramową na dostawę do Rygi 175 autobusów. Do tej pory producent dostarczył już łotewskiemu przewoźnikowi 140 pojazdów z napędem diesla.

W komunikacie prasowym firma podała, że: „Podpisana właśnie umowa obejmie dostawę kolejnych 88 sztuk, co znaczy, że Rigas Satiksme zdecydował się na skorzystanie z prawa opcji powiększenia zamówienia sprzed pięciu lat o 53 pojazdy. Pierwsze 10 Solarisów Urbino będzie gotowych jeszcze w 2019 roku, pozostała część kontraktu będzie realizowana do końca roku 2020. Łączna wartość zamówienia wynosi ok. 35 mln euro„.

Zamówione autobusy są 18-metrowe. Mieszczą one maksymlanie 150 pasażerów. Do ich napędu posłuszą silniki wysokoprężne o objętości skokowj 10,8 litra i mocy 250 kW. Spełniają one normę emisji spalin Euro 6. Co ciekawe dostarczane autobusy będą wyposażone w system odzysku energii. Będzie w nich klimatyzacja i system monitoringu. Pasażerowie będą mogli korzystać z portów USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Do tej pory Solaris dostarczył na Łotwę łącznie 528 pojazdów, z czego 455 do Rygi. Wśród realizowanych w tym kraju zamówień jest między innymi dostawa 10 sztuk trolejbusów z bateriami i dodatkowym wodorowym ogniwem paliwowym pozwalającym na jazdę poza siecią trakcyjną.

Solaris poinformował ponadto, że kończy właśnie dostawę 150 autobusów z napędem spalinowym do Wilna. W trakcie realizacji jest także dostawa 41 trolejbusów do stolicy Litwy. Ponadto firma niedawno podpisała kontrakt na dostawę do Kowna w 2019 85 trolejbusów.

Źródło: Solaris