PZWLP po raz drugi zrealizował program flotowych staży studenckich

W firmach wynajmu długoterminowego i Rent a Car należących do Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) zakończyła się II edycja programu flotowych staży studenckich. Podobnie jak w zeszłorocznej, pierwszej edycji programu, w stażach wzięli udział studenci Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Celem programu jest zapewnienie studiującym osobom, planującym swoją przyszłość zawodową w branży flotowej, możliwości praktycznego nabywania wiedzy i umiejętności, niezbędnych w przyszłej pracy. Staże są odpowiedzią na rozwijający się dynamicznie rynek flotowy w kraju oraz rosnące zapotrzebowanie branży na wykwalifikowane kadry specjalistów w dziedzinie zarządzania i finasowania samochodów służbowych.

Zrealizowany już po raz drugi przez PZWLP program flotowych staży zawodowych dla studentów to jedyne tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Druga edycja programu rozpoczęła się pod koniec marca i trwała przez 4 miesiące. Staże zostały zrealizowane w części firm wynajmu długoterminowego i Rent a Car, należących do Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Wzięli w nich udział studenci studiów I i II stopnia Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, a także słuchacze współtworzonych przez PZWLP podyplomowych studiów flotowych „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.

Staże odbywały się w każdej z firm członkowskich PZWLP, biorącej udział w programie, w wymiarze 15 godzin tygodniowo, a studenci otrzymywali za wykonywaną w ich ramach pracę wynagrodzenie. Zakres czynności wykonywanych przez studentów został zaprojektowany
w sposób umożliwiający stażystom poznanie w praktyce możliwie szerokiego spektrum codziennej działalności firm wynajmu długoterminowego aut i Rent a Car oraz nabycie unikalnych na polskim rynku pracy, praktycznych umiejętności. W drugiej edycji programu staży uczestnicy mieli okazję nabywać praktyczne umiejętności z zakresu m.in. finansowania, zarządzania oraz obsługi administracyjnej i serwisowej flot samochodów służbowych, a także aut wykorzystywanych w wypożyczalniach samochodów.

Głównym celem programu jest wsparcie kształcenia przyszłych kadr branży flotowej w Polsce poprzez praktyczną, realizowaną w realnych warunkach, naukę zawodu specjalisty zarządzania i finansowania flot samochodów służbowych. Rynek flotowy w Polsce rozwija się bowiem od kilku lat bardzo dynamicznie – w 2018 r. firmy były nabywcami aż blisko 3/4 wszystkich nowych aut osobowych sprzedanych w salonach. Jednocześnie, do niedawna w naszym kraju nie istniało kompleksowe kształcenie kadr branży flotowej na żadnym poziomie szkolnictwa. Pierwsze, rozbudowane programowo, całościowo przygotowujące do podjęcia pracy zawodowej w tym zakresie, studia podyplomowe zostały uruchomione w październiku 2017 roku na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Studia zostały stworzone z inicjatywy i we współpracy z Polskim Związkiem Wynajmu i Leasingu Pojazdów oraz Stowarzyszeniem Kierowników Flot Samochodowych. Eksperci obydwu organizacji brali udział nie tylko w tworzeniu programu zajęć, ale stanowią również znaczną część wykładowców.

Jednym z głównych celów PZWLP jest szeroko pojęta edukacja na temat rynku flotowego w naszym kraju oraz dostępnych na nim form finansowania i zarządzania autami służbowymi – mówi Grzegorz Szymański, Prezes Zarządu PZWLP, Regional Manager of Central Europe w Arval. – Realizowany przez nas już drugi rok z rzędu program staży studenckich stanowi doskonały przykład naszego wkładu w edukację przyszłych kadr polskiej branży flotowej. Prowadzone przez firmy członkowskie PZWLP staże są oczywiście jedynie uzupełnieniem szerszych działań podejmowanych przez naszą organizację w tym obszarze, np. podyplomowych studiów flotowych na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Cieszymy się, że oferowany przez nas program staży zawodowych z roku na rok cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno ze strony firm należących do naszej organizacji, jak i studentów.

Druga edycja programu staży studenckich PZWLP została zrealizowana łącznie w 9 firmach należących do organizacji, będących wiodącymi na polskim rynku dostawcami usług wynajmu długoterminowego samochodów, leasingowych oraz Rent a Car: Alphabet Polska, Arval Polska, Athlon Polska, Business Lease, Hertz (Motorent Sp. z o.o.), Hitachi Capital Polska, LeasePlan Polska, NFM,  oraz Volkswagen Leasing. Za pracę wykonywaną w firmach w ramach stażu studenci pobierali wynagrodzenie. Staże odbywały się w firmach w takich działach jak np. obsługi technicznej, logistyki i realizacji usług, handlowym, remarketingu (sprzedaży samochodów używanych), marketingu, rezerwacji, zarządzania flotą, finansowania, czy likwidacji szkód i ubezpieczeń.

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) skupia obecnie 20 największych i najważniejszych w Polsce firm wynajmu długoterminowego aut i Rent a Car. Organizacja ma znaczący wpływ na kondycję i funkcjonowanie branży motoryzacyjnej w kraju. Biorąc pod uwagę całokształt działalności Członków Związku, a więc wynajem krótko-, średnio- i długoterminowy aut, a także klasyczny leasing finansowy, firmy należące do organizacji wygenerowały w 2018 roku ponad 1/3 łącznej sprzedaży nowych samochodów osobowych do firm w Polsce.
W październiku 2017 r. we współpracy PZWLP i SKFS (Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych) na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej uruchomione zostały pierwsze w kraju, rozbudowane programowo, podyplomowe studia flotowe „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością”. Program studiów był współtworzony przez organizację, a znaczną część wykładowców stanowią eksperci z firm należących do Związku.

PZWLP angażuje się również w działania podnoszące bezpieczeństwo i promujące ekologię w polskich flotach, a także wpływające na jakość usług oferowanych na rynku flotowym. Od 11 lat Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów przyznaje swoje prestiżowe w branży Nagrody PZWLP. Organizacja jest członkiem Związku Polskiego Leasingu oraz Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.

źródło: PZWLP