Podwojenie produkcji Dacii w Casablance

Na podstawie doniesień państwowej agencji MAP, Reuters poinformował, że marka Dacia planuje do 2022 roku podwoić produkcję samochodów w swojej fabryce SOMACA w Casablance. Będzie tam wytwarzanych 160 tys. pojazdów rocznie.

W zakładach SOMACA produkowane są takie samochody jak: Dacia Logan i Dacia Sandero. Poza Casablanką Renault utrzymuje w Maroku większą fabrykę w Tangerze, w której produkuje 340 tys. pojazdów rocznie. Szef koncernu Carlos Ghosn poinformował o nowych celach produkcyjnych w trakcie spotkania z królem Muhammadem VI w Marrakeszu.

Co ciekawe konkurujący z Renault francuski koncern motoryzacyjny PSA Group zapowiedział rozpoczęcie w przyszłym roku produkcji samochodów we własnej fabryce, zlokalizowanej w nadmorskim marokańskim mieście Kenitra. Plan zakłada, że do 2020 r. w zakładach będzie powstawać 200 tys. pojazdów rocznie.

Marokański rząd zapowiedział wcześniej, że do 2025 roku planuje zwiększyć liczbę produkowanych w tym kraju samochodów do miliona rocznie. Przychody z sektora motoryzacyjnego z kolei chce zwiększyć do 200 mld dirhemów (30 mld dolarów). W 2017 r. eksport samochodów przyniósł Marokowi 70 mld dirhamów.

Źródło: wnp.pl/PAP/Reuters