Pierwszy tegoroczny spadek na rynku flotowym w EU5

Lipiec był pierwszym miesiącem w tym roku, w którym zmalał popyt na samochody firmowe w gronie państw tzw. grupy EU5, czyli na największych rynkach motoryzacyjnych w Europie (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy) – podaje firma analityczna Dataforce.

Dataforce w swoich statystykach nie uwzględnia samochodów demonstracyjnych kupowanych przez dealerów oraz rezultatów branży rent a car. Z danych firmy wynika, że na czołowych rynkach Europy sprzedaż samochodów do flot spadła w lipcu w stosunku rok do roku o 1,4%. Przez siedem pierwszych miesięcy 2016 r. zanotowano wzrost popytu na auta firmowe o 8,1%.

Lipcowa strata w grupie EU5 nie oznacza, że na wszystkich rynkach zmalał popyt. We Włoszech zanotowany został wzrost o 11,4%, a w Hiszpanii o 5,1% w porównaniu do lipca 2015 r.

We Francji sprzedaż do flot zmalała w lipcu o 1,3%, czyli tylko o 450 samochodów. Znacznie gorzej przedstawia się sytuacja na rynku prywatnym, który zmalał o 15,5%.

W Niemczech popyt na samochody firmowe zmniejszył się o 7,3%. W Wielkiej Brytanii po Brexicie nie widać załamania rynku, ale lipiec był kolejnym miesiącem, w którym sprzedaż do flot spadła (w czerwcu o 0,8%, w lipcu o 1,5% w stosunku r/r).

Źródło: Dataforce/fot. Fotolia