Nowy silnik Toyoty z Polski

Toyota w polskiej fabryce w Jelczu-Laskowicach, rozpocznie produkcję nowego silnika o objętości 1,5 litra. Jednostka napędowa będzie wykorzystywana m.in. do napędów hybrydowych w oparciu o platformę TNGA.

Toyota Motor Europe ogłosiła dzisiaj, że w 2020 roku rozpocznie się produkcja nowej generacji benzynowej jednostki napędowej o objętości skokowej 1,5 litra. Silnik będzie produkowany w zakładach Toyota Motor Manufacturing Poland w Jelczu-Laskowicach.

Nowa generacja jednostki napędowej jest zaprojektowana w oparciu o nową globalną platformę projektową Toyoty (TNGA – Toyota New Global Architecture). Silnik ten wraz z baterią będzie wykorzystywany w układach hybrydowych oraz w wersji konwencjonalnej. Jednostka będzie wykorzystywana w modelach Toyoty, które pojawią się na rynku od 2020 roku.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że nowy silnik powiększy gamę podzespołów produkowanych w naszych fabrykach. Napędy hybrydowe stanowią obecnie 40% sprzedaży Toyoty w Europie i ich udział wzrasta gwałtownie. Ta inwestycja oznacza, że będziemy mogli sprostać oczekiwaniom rynku” – mówi Eiji Takeichi, prezes zarządu Toyota Motor Manufacturing Poland.

Natomiast Dariusz Mikołajczyck, dyrektor fabryki w Jelczu-Laskowicach mówi: „Dzięki projektowi napędu hybrydowego TNGA będziemy mogli zwiększyć naszą konkurencyjność. Zastosowanie najnowszych technologii Toyoty tworzy nowe możliwości rozwoju dla naszych pracowników i bazy dostawców, zwiększając nasz wkład w rozwój polskiej gospodarki. Aby podołać nowym wyzwaniom będziemy wzmacniać nasz zespół o nowych inżynierów i pracowników produkcji”.

Nakłady inwestycyjne projektu wyniosą 400 milionów złotych. Dzięki temu zwiększy się dotychczasowe zaangażowanie Toyoty w inwestycje produkcyjne w Polsce do niemal 4,5 miliarda złotych.

PAIH od lat wspiera projekty inwestycje Toyoty w Polsce. Cieszy nas, że firma podjęła decyzję o zrealizowaniu zaawansowanej technologicznie dużej reinwestycji. Polska ma bardzo dobry klimat inwestycyjny, który nie tylko przyciąga nowych inwestorów zagranicznych, ale również obecnych w naszym kraju przekonuje do reinwestowania. Ta decyzja jest tego najlepszym przykładem” – podkreśla wiceprezes PAIH dr Krzysztof Senger.

Źródło: Toyota