[GENEWA 2017] Nowy SEAT Ibiza w pełnej krasie

Piąta generacja zbudowana zostanie jako pierwszy samochód z grupy Volkswagena na płycie podłogowej MQB A Zero, która ma gwarantować pasażerom więcej przestrzeni. Zdecydowaną przewagę w ofercie nowej Ibizy stanowić będą silniki benzynowe, wraz z najmniejszym, trzycylindrowym motorem 1,0 l.

W porównaniu z poprzednikiem, rozstaw osi zwiększono o 95 mm, szerokość o 87 mm, a rozstaw kół przedniej i tylnej osi o odpowiednio 60 mm i 48 mm. Zwiększenie szerokości samochodu wpłynęło pozytywnie na pojemność bagażnika, która wynosi teraz 355 l, czyli o 63 l więcej niż u poprzednika.

Do napędu Ibizy piątej generacji przewidziano nowoczesne silniki benzynowe generujące 95, 115 i 150 koni mechanicznych. Najmocniejszy, 150-konny silnik to nowoczesna, czterocylindrowa jednostka napędowa 1.5 TSI wyposażona w bezpośredni wtrysk paliwa oraz turbosprężarkę.

Po stronie wysokoprężnej dostępny jest wydajny i oszczędny turbodiesel 1.6 TDI, który występuje w trzech wariantach: o mocy 80, 95 lub 110 koni mechanicznych. Do współpracy z silnikami przewidziano przekładnie ręczne 5- i 6-biegowe. Pierwsze dostępne są w modelach rozwijających poniżej 95 KM, drugie w mocniejszych wersjach auta. Ponadto w ofercie znajdzie się wersja z 7-biegową dwusprzęgłową przekładnią automatyczną DSG.

Kierowcy mogą skorzystać z systemów oferowanych do tej pory w Leonie i Atece. Są to m.in.: system kontroli odstępu Front Assist z funkcją awaryjnego hamowania, aktywny tempomat, system bezkluczykowego dostępu i uruchamiania samochodu KESSY, czy też czujniki parkowania z przodu i z tyłu. Nowością jest kamera cofania o wysokiej rozdzielczości, z której obraz wyświetla się na 8-calowym, dotykowym ekranie systemu multimedialnego.

W nowej Ibizie coś dla siebie znajdą również fani dobrego brzmienia. Dzięki współpracy z Beatsaudio, hiszpańskie auto może zostać wyposażone w system muzyczny, który wykorzystuje 7 wysokiej jakości głośników, procesor sygnału cyfrowego (DSP) oraz 8-kanałowy wzmacniacz o mocy 300 W.

Nowy SEAT Ibiza będzie występował w czterech wersjach wyposażenia – od Reference przez Style, a na FR i Xcellence kończąc.

Więcej szczegółów na temat miejskiego modelu hiszpański producent przedstawi w marcu, kiedy SEAT Ibiza oficjalnie zadebiutuje podczas salonu samochodowego w Genewie. U dealerów pierwsze egzemplarze powinny pojawić się w lipcu.

Źródło: Seat