Nowe wersje modelu Volkswagen Atlas

Volkswagen kontynuuje ofensywę w segmencie SUV-ów. Podczas New York International Auto Show 2018 niemiecki producent przedstawił dwie nowe wersje modelu Atlas.

Volkswagen rozpoczyna kolejny etap swojej globalnej ofensywy w dziedzinie SUV-ów. Po niedawnej premierze nowego Touarega w Chinach, Volkswagen podczas New York International Auto Show zaprezentował dwie nowe wersje modelu Atlas, opracowanego z myślą o amerykańskim rynku: Atlas Cross Sport oraz Atlas Tanoak.

Nowy Atlas Cross Sport z napędem hybrydowym jest pierwszym pick-up skonstruowanym na platformie MQB. Volkswagen zainwestuje około 340 milionów dolarów w przygotowanie nowego SUV-a do sprzedaży w USA. Wcześniej koncern zainwestował 900 milionów dolarów na rozbudowę zakładu, aby rozpocząć w nim produkcję Atlasa.

Atlas Cross Sport ma sportowe nadwozie przypominające auta coupé oraz hybrydowy zespół napędowy typu plug-in (PHEV) umożliwiający pokonanie do 70 km (wg NEDC)/26 mil (EPA) przy wykorzystaniu wyłącznie energii elektrycznej. Jego akumulator o dużej pojemności można ładować z zewnętrznego źródła prądu lub podczas jazdy. Inna wersja Atlasa Cross Sport została wyposażona w konwencjonalny hybrydowy zespół napędowy (HEV) bez możliwości zasilania energią z zewnątrz. Także ten model może przez pewien czas poruszać się korzystając wyłącznie z energii elektrycznej (zasięg elektryczny ok. 2,5 km/1,5 mili).

Obydwa modele mają napęd na cztery koła (4MOTION z elektrycznym „wałem napędowym”). Atlas jest wyposażony w benzynowy silnik 3.6 FSI V6. Ta sześciocylindrowa jednostka osiąga moc 206 kW/280 KM i maksymalny moment obrotowy o wartości 350 Nm. W obydwu wersjach modelu silnik ten wspierają dwie elektryczne jednostki napędowe. Ta umieszczona z przodu ma moc 40 kW i moment obrotowy 220 Nm, tylna natomiast – 85 kW i 270 Nm. Silniki te są zasilane energią elektryczną zgromadzoną w niedużym litowo-jonowym akumulatorze umieszczonym w tunelu środkowym. Pojemność tego akumulatora – tu widać różnicę między hybrydami PHEV i HEV – wynosi, odpowiednio: 18,0 kWh (PHEV) i 2,0 kWh (HEV). Moc systemowa zespołu napędowego wynosi z kolei 265 kW/360 KM w wypadku wersji PHEV i 231 kW/314 KM w hybrydzie HEV.

Napędzany na cztery koła Atlas Tanoak to pierwszy pick-up Volkswagena skonstruowany na platformie MQB. Szerokość jego nadwozia wynosi 2.030 mm, wysokość natomiast 1.844 mm. Z tyłu znajduje się skrzynia ładunkowa o długości 1.627 mm, szerokości 1.450 mm i wysokości 530 mm (Cargo-Box). W skrzyni ładunkowej znajduje się np. nowo opracowany uchwyt Cargo, który nieużywany spoczywa pod oknem kabiny pasażerskiej, a po wyjęciu może zostać wsunięty w boczne ścianki Cargo-Box.

Atlas w wersji pick-up jest wyposażony w 3,6-litrowy silnik V6 FSI o mocy 206 kW/280 KM. Moment obrotowy o wartości 350 Nm za pośrednictwem 8-stopniowej automatycznej skrzyni biegów jest
przenoszony na cztery koła.

Realizując strategię TRANSFORM 2025+ Volkswagen będzie konsekwentnie wzmacniał swoją pozycję w segmencie aut typu SUV. Dzięki Atlasowi i nowemu Tiguanowi udział SUV-ów w całkowitej sprzedaży Volkswagena w USA wzrósł do ponad 50 procent.

Źródło: Volkswagen