Nowe testy emisyjne wpływają na sprzedaż pojazdów

Serwis Automotive News poinformował, że prognozy sprzedaży pojazdów w Europie Zachodniej na 2018 rok zostały obniżone. Wszystko za sprawą nowych zasad przeprowadzania testów emisyjnych WLTP.

Według udostępnionych danych przez LMC Automotive, w październiku tego roku, sprzedaż nowych samochodów spadała o 7,3 proc. W ich wyniku liczba rejestracji nowych aut spadła w październiku do 1,01 mln egzemplarzy z 1,094 mln w analogicznym okresie w 2017 r. Tym samym obniżone zostały prognozy dla regionu na rok 2018 i 2019 – tłumaczyła firma konsultingowa, opierająca swoje wyliczenia na krajowych danych o sprzedaży i szacunkach dla niektórych mniejszych rynków.

Nowa procedura badawcza zmusiła takie koncerny jak m.in. Volkswagen czy Renault do wstrzymania dostaw modeli, które nie otrzymały na czas wymaganej certyfikacji.

Sezonowo modyfikowana stawka sprzedaży w Europie Zachodniej w ujęciu zanualizowanym (SAAR) w październiku wzrosła do 12,6 proc. Oznacza to wzrost o 12-procentowy względem września – dodają przedstawiciele LMC Automotive. Mimo dodatkowego dnia handlowego w ostatnim miesiącu liczba rejestracji spadła o 7,4 proc. w Niemczech i Włoszech, 6,6 proc. w Hiszpanii, 2,9 proc. w Wielkiej Brytanii i 1,5 proc. we Francji.

Automotive News informuje, że firma obniżyła prognozy dla regionu do 14,41 mln pojazdów w 2018 r. z oczekiwanych wcześniej 14,5 mln samochodów. Według LMC Automotive w 2019 roku liczba rejestracji nowych pojazdów obniży się do 14,54 mln egzemplarzy przy wcześniejszych założeniach 14,6 mln sztuk.