Najmniej paliwożerne SUV-y – ranking Consumer Reports

Wyniki najnowszej analizy przedstawionej w styczniowym rankingu Consumer Reports udowadniają, że posiadanie dużego SUV-a wcale nie musi oznaczać większych wydatków na paliwo. Wyniki sprzedaży pokazują, że fakt ten doceniają również właściciele firm, którzy coraz częściej wybierają samochody właśnie z takim nadwoziem.

Specjaliści ds. rynku flotowego są zgodni, że koncepcja eco floty stała się obecnie bardzo popularna. Wiele firm chce bowiem przyczynić się do walki z emisją CO2, jednocześnie poprawiając swój wizerunek.

„Wiele firm dostrzegło dopiero teraz, kiedy poziom smogu jest alarmujący, obecność samochodów ekologicznych w polskiej ofercie. My nad projektem zmniejszenia emisji CO2 i usprawnienia transportu w mieście pracujemy od ponad roku i w kwietniu uruchamiamy program carsharingowy dla mieszkańców Warszawy” – komentuje Katarzyna Panek, rzecznik prasowy firmy Panek S.A. – „W wynajmie średnio- i krótkoterminowym, we flocie bisko 1400 aut mamy dostępne również hybrydy. Zrezygnowaliśmy natomiast z wprowadzenia samochodów elektrycznych. Przez pewien czas testowaliśmy to rozwiązanie, jednak brak ładowarek i nadal niewystarczające zasięgi samochodów nie pozwoliły na dodanie ich do standardowej oferty wypożyczalni.”

Zgodnie z raportem przygotowanym przez KPMG, na polskim rynku największe wzrosty odnotował segment małych oraz średnich SUV-ów i crossoverów. W 2015 roku sprzedaż wyniosła 78,2 tys. sztuk, w 2016 roku osiągnęła poziom 98,4 tys. aut.

W styczniu 2017 roku ponad 58 procent wszystkich rejestracji nowych samochodów dokonali klienci instytucjonalni, a ich udział był wyższy niż w styczniu 2016 roku o 4,5 procent – można przeczytać w raporcie Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Co więcej, przedsiębiorcy w pierwszym miesiącu bieżącego roku kupili o 27,2 proc. samochodów więcej niż w miało to miejsce w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Według raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w styczniu 2017 roku zarejestrowano w Polsce 37 491 nowych samochodów osobowych, o 18 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wśród 50 najczęściej wybieranych samochodów znalazły się cztery crossovery segmentu C.

Czy można pogodzić posiadanie dużego SUV-a z ekologią? Specjaliści z Consumer Reports uważają, że tak. Ich ocenie zostały poddane samochody z segmentu SUV-ów i crossoverów. Oryginalna treść tego raportu podaje wyniki w formie MPG (mile na galon) – na potrzeby tego zestawienia zostały one przeliczone na ilość kilometrów, które dany samochód pokona na jednym litrze paliwa.

Ranking najmniej paliwożernych SUV-ów wg Consumer Reports:

Tesla Model X 90D

Na pierwszym miejscu w zestawieniu Consumer Reports znalazł się samochód elektryczny. Model X 90D produkowany przez Teslę kosztuje według Consumer Reports od 83 tys. dolarów (ponad 330 tys. zł). Specjaliści musieli w tym przypadku zastosować ekwiwalent MPGE (mile-per-galon gasoline equivalent). Zgodnie z ich obliczeniami model ten jest w stanie na teoretycznym jednym galonie paliw przejechać w miejcie 90 mil, a na trasie 94 mile. Po przeliczeniu – Tesla Model X 90D pokona na ilości energii odpowiadającej jednemu litrowi paliwa około 32 km w mieście i tyle samo na trasie.

Toyota RAV4 Hybrid

Hybrydowa odmiana Toyoty RAV4 zajęła w tym zestawieniu pierwsze miejsce wśród samochodów wykorzystujących silnik spalinowy. Zgodnie z testami Consumer Reports samochód jest w stanie pokonać na jednym litrze paliwa ponad 9 kilometrów w czasie jazdy w dużym ruchu ulicznym i prawie 13 km podczas jazdy na trasie.

Na polskim rynku ceny Toyoty RAV4 zaczynają się od 99 900 zł (silnik 2,0 o mocy 162 KM). Wersja hybrydowa w odmianie Premium wraz z pakietami Style i VIP kosztuje 137 700 (cena po rabacie w wysokości 17 tys. zł).

W ramach pakietu VIP kupujący otrzymuje nawigację Toyota Touch 2 with Go oraz relingi dachowe, a pakiet Style obejmuje przednie lampy typu Bi-LED, automatyczną regulację świateł głównych, przyciemniane tylne szyby, system „inteligentny kluczyk” oraz 18-calowe aluminiowe felgi i elektrycznie unoszone drzwi bagażnika.

Ponadto na liście standardowego wyposażenia Toyoty RAV4 Hybrid w opisywanej wersji Premium znalazł się pakiet Safety, w skład którego wchodzi układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia z automatycznym hamowaniem awaryjnym i systemem wykrywania pieszych, układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu z funkcją powrotu na zadany tor jazdy, układ rozpoznawania znaków drogowych, automatyczne światła drogowe, układ wykrywania zmęczenia kierowcy i aktywny tempomat. Samochód jest również wyposażony w przednie i tylne czujniki parkowania.

Wersja hybrydowa napędzana jest 2,5-litrowym silnikiem benzynowym, który wraz z agregatem elektrycznym oferuje 197 KM. Toyota RAV4 osiąga pierwszą setkę w 8,3 sekundy.

Lexus RX 450h

Trzecie miejsce na liście Consumer Reports zajął Lexus RX 450h. Wyniki pokazują, że ten luksusowy SUV jest w stanie na jednym litrze paliwa pokonać w miejskich korkach 8,5 km, natomiast w trasie jeden litr wystarczy na odcinek o długości 11,6 km.

Model RX jest pierwszym na świecie SUV-em, który otrzymał napęd hybrydowy. Obecnie w salonach oferowana jest trzecia generacja tego samochodu. Pod jego maską znajduje się 3,5-litrowy silnik V6, który współpracuje z dwoma silnikami elektrycznymi. Te rozmieszczone są przy poszczególnych osiach – samochód posiada napęd na cztery koła E-Four.

Ceny tego modelu rozpoczynają się od 307 tys. zł. Już w najtańszej wersji samochód posiada w standardzie aktywny tempomat, system ostrzegający o opuszczeniu pasa ruchu wraz z wspomaganiem utrzymania pasa ruchu, system ochrony przedzderzeniowej i system stabilizacji toru jazdy.

Na liście wyposażenia można ponadto znaleźć 9-głośnikowy system audio Pioneer, inteligentny kluczyk oraz 2-strefową automatyczną klimatyzację z generatorem cząstek nanoE.

Lexus NX 300h

Czwarte miejsce przypadło – zgodnie z raportem Consumer Reports – Lexusowi NX 300h. Samochód jest w stanie pokonać po miejskich drogach 8,1 km, spalając jeden litr paliwa. W trasie natomiast wynik ten zwiększa się do 15,1 km.

Hybrydowy Lexus NX 300h napędzany 2,5-litrowym silnikiem w wersji napędowej 2×4 wyposażony jest w jeden silnik elektryczny, w odmianie 4×4 posiada układ E-FOUR. Oznacza to, że dwa agregaty elektryczne wraz z silnikiem konwencjonalnym tworzą układ napędzający cztery koła. Całkowita moc układu to 197 koni mechanicznych.

Najtańszy Lexus NX 300h kosztuje 179,9 tys. złotych. Na liście wyposażenia wersji podstawowej znalazł się system ochrony przedzderzeniowej, system stabilizacji toru jazdy oraz osiem poduszek powietrznych, monitor cofania i system audio Pioneer z radiem AM/FM, odtwarzaczem CD i 8 głośnikami.

Honda HR-V

W warunkach miejskich model HR-V wyposażony w benzynowy silnik o pojemności 1,8 litra i mocy 141 KM pokona odległość 7 kilometrów na jednym litrze paliwa (warunki miejskie). Na trasie natomiast litr benzyny wystarczy do przejechania 13,8 km.

Testowany przez Consumer Reports samochód nie jest oferowany z tym silnikiem na polskim rynku. W ofercie znajduje się natomiast odmiana z mniejszym silnikiem benzynowym.

Podstawowa wersja Comfort tego modelu kosztuje zgodnie z cennikiem importera 81 890 zł (wg cennika na 2017 rok), a na liście wyposażenia znalazły się między innymi: system aktywnego hamowania w ruchu miejskim, system ostrzegania o awaryjnym hamowaniu, system start-stop, klimatyzacja automatyczna oraz radio z RDS wraz z odtwarzaczem płyt CD, kompatybilne z MP3.

Mazda CX-3 Touring

Zgodnie z danymi Consumer Reports samochód jest w stanie przejechać w mieście 7 km jednym litrze paliwa. Podczas jazdy w trasie odległość ta wzrośnie do 12,8 km. Amerykanie wzięli przy tym pod lupę model z napędem 4×4 napędzany dwulitrowym silnikiem benzynowym o mocy 150 KM.

Ceny takiego modelu rozpoczynają się od 85 400. W tej cenie można też nabyć odmianę SkyMOTION, która wyposażona jest między innymi w automatyczną klimatyzację, tempomat, system multimedialny z centralnym wyświetlaczem o przekątnej 7 cali, Bluetooth oraz system automatycznego wyłączania silnika w trakcje postoju.

Mercedes-Benz GLA 250

Pod maską testowanej wersji Mercedesa znajduje się dwulitrowy silnik benzynowy z turbodoładowaniem, a napęd przekazywany jest na cztery koła za pośrednictwem automatycznej skrzyni biegów o siedmiu przełożeniach.

Zgodnie z wynikami opublikowanymi przez Consumer Reports ten niemiecki SUV jest w stanie na jednym litrze paliwa pokonać w mieście odległość 6,7 km. W trasie wynik ten wzrasta do 12,3 km.

Ceny wersji GLA 250 4MATIC zaczynają się od 165,5 tys. zł, a samochód wyposażony jest między innymi w automatyczną klimatyzację, zestaw audio z sześcioma głośnikami, system nawigacji i tempomat. Dopłaty wymagają dodatkowe systemy bezpieczeństwa, np.: pakiet utrzymania pasa ruchu (3,8 tys. zł) lub asystent „martwego punktu” (2,2 tys. zł).

Subaru XV

W testach Consumer Reports oceniono Subaru wyposażone w silnik benzynowy o pojemności dwóch litrów i mocy 150 KM z napędem na cztery koła, z automatyczną skrzynią CVT. Model XV startuje na polskim rynku od ceny na poziomie 23 500 euro (około 103 707 zł*) za wersję Active.

Na liście wyposażenia tej odmiany znalazł się między innymi system audio z 6,2-calowym wyświetlaczem i czterema głośnikami, system Bluetooth, Inteligentny System Ratunkowy, system start/stop oraz system wspomagania awaryjnego hamowania.

Według Consumer Reports samochód ten jest w stanie przejechać na jednym litrze paliwa 6,7 km (miasto) oraz 12 km w trasie.

*Wg kursu na mc luty: 4,131 PLN/EUR podanego w oficjalnym cenniku przez Subaru Import Polska

Mini Countryman S

Raport przedstawia wyniki uzyskane przez model z napędem AWD wyposażony w silnik o pojemności 1,6 litra. Zgodnie z wynikami Consumer Reports jeden litr paliwa wystarczy na przejechanie w mieście 6,7 km, a w trasie 11,6 km.

Ceny tego modelu z wymienionym wyżej silnikiem zaczynają się w Polsce od 136 300 zł, a samochód wyposażony jest między innymi w czujnik kolizji, zestaw głośnomówiący Bluetooth oraz radio z sześcioma głośnikami.

Dopłaty wymagają dodatkowe systemy bezpieczeństwa. Za aktywny regulator prędkości trzeba zapłacić 1,7 tys. zł, natomiast zestaw systemów asystujących kierowcy (aktywny tempomat, system ostrzegania przed kolizją, asystent świateł drogowych, system rozpoznawania znaków) kosztuje 2,6 tys. zł.

Subaru Forester 2.5i Platinium

Consumer Reports poddał ocenie egzemplarz wyposażony w silnik benzynowy o pojemności 2,5 litra. Taka wersja nie jest dostępna na polskim rynku.

Zgodnie z oceną Forester 2,5i jest w stanie na jednym litrze paliwa pokonać w mieście odległość na poziomie 6,3 km, natomiast w trasie jeden litr powinien wystarczyć na przejechanie 12,3 km.

Na polskim rynku model ten oferowany jest między innymi z silnikiem benzynowym o pojemności dwóch litrów. W tym przypadku ceny tego samochodu w odmianie Platinium zaczynają się od 34 tys. euro (około 150 tys. zł*)

*Wg kursu na mc luty: 4,131 PLN/EUR podanego w oficjalnym cenniku przez Subaru Import Polska

Źródło: ComplexPR