McLaren otworzył na północy Anglii nową fabrykę

Agencja Bloomberga poinformowała, że brytyjski producent samochodów sportowych – McLaren, otoworzył na półnowy Anglii fabrykę kompozytowych części. Do tej pory kompozytowe podzespoły były wykonywane w Austrii.

Bloomberg zwraca uwagę, że decyzja ws. budowy fabryki została podjęta przed referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, które obyło się w 2016 roku. Mimo decyzji o Brexicie McLaren podtrzymał swoją wcześniejszą decyzję.

Jest to odmienne podejście do większości producentów. Dla przykładu największy brytyjski producent motoryzacyjny Jaguar Land Rover ogłosił w czerwcu, że samochody Land Rover Discovery będą powstawać na Słowacji. Natomiast Nissan poinformował w październiku, że opóźnia negocjacje ws. zarobków ze swoimi brytyjskimi pracownikami w oczekiwaniu na wyniki negocjacji na linii Londyn – Bruksela. Tymczasem BMW od kwietnia wstrzyma na miesiąc produkcję w zakładach w Oxfordzie, gdzie powstają samochody marki Mini.

Inwestycja poczyniona przez McLarena w Yorkshire jest wyceniona na 65 mln doloarów. Będą to drugie zakłady marki na terenie Wielkiej Brytanii. Warto zaznaczyć, że około 90 proc. produkcji Mclarena trafia na eksport. Głównymi kierunkami są Stany Zdjednoczone, Chiny oraz Japonia.

Zakłady w pobliżu Sheffield rozpoczną pełną produkcję na początku 2020 roku. Tym samym nowe samochody sportowe będą powstawać z 58 proc. części wytwarzanych w Wielkiej Brytanii. Obecnie jest to 50 proc.

Źródło: wnp.pl