LOTOS zbuduje kolejne Miejsca Obsługi Podróżnych

Dwa kolejne Miejsca Obsługi Podróżnych – przy trasie S3 w woj. lubuskim – zostaną wybudowane przez LOTOS. Spółka LOTOS Paliwa złożyła najkorzystniejszą ofertę i wygrała przetarg ogłoszony przez GDDKiA. Oba MOP-y mają zostać otwarte w IV kwartale 2020 roku.

23 stycznia spółka LOTOS Paliwa przystąpiła do przetargu organizowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Po ponad miesięcznej analizie, 7 marca GDDKiA ogłosiła oficjalne wyniki przetargu. Spółka LOTOS Paliwa złożyła najkorzystniejszą ofertę na MOP Popowo Wschód oraz MOP Popowo Zachód i tym samym wygrała przetarg.

MOP Popowo Wschód (kat. II) zlokalizowany będzie w ciągu drogi ekspresowej S3 w gminie Bledzew (pow. międzyrzecki, woj. lubuskie), a MOP Popowo Zachód (kat. III) w gminie Bledzew (pow. międzyrzecki, woj. lubuskie). Włączenie obu stacji do sieci stacji LOTOS CODO planuje się na IV kwartał 2020 r.

W sieci LOTOS działa obecnie 20 MOP-ów. Korzystają z nich kierowcy podróżujący autostradami A1, A2, A4, A6 i drogami ekspresowymi S3 czy S7. Każdy z obiektów oferuje pełną gamę paliw bezpośrednio z gdańskiej rafinerii Grupy LOTOS oraz własną gastronomię, przestronne parkingi, toalety, kompresory i świetnie zaopatrzone sklepy.

W latach 2017–2018 LOTOS wygrał postępowania na 9 obiektów, które mają powstać przy drogach ekspresowych: S7 – MOP Mała Holandia (woj. pomorskie) i MOP Pawliki (woj. warmińsko-mazurskie), S3 – MOP Kochlice Zachód i MOP Kochlice Wschód (oba woj. dolnośląskie), S8 – MOP Kierzno Południe i MOP Kierzno Północ (oba woj. wielkopolskie), S5 – MOP Golina Wielka i MOP Folwark (oba woj. wielkopolskie) oraz S61 – MOP Rudniki Północ (woj. podlaskie).

Do końca 2020 r. planowane jest uruchomienie łącznie 11 tego typu stacji paliw. Obecnie w sieci LOTOS działa 20 stacji na Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) przy autostradach i drogach ekspresowych. MOP-y to także 1/3 stacji spośród pierwszych 50 stacji, które LOTOS chce wyposażyć w szybkie ładowarki do aut elektrycznych.

MOP to teren wydzielony w pasie drogowym autostrad i dróg ekspresowych, wyposażony w parking oraz w infrastrukturę zapewniającą komfort i odpoczynek podróżnym. Tym o najwyższym standardzie GDDKiA przypisuje tzw. trzecią kategorię.