Koalicja BMW na rzecz rozwoju autonomiczności

BMW stworzyło konsorcjum na rzecz rozwoju autonomicznych pojazdów. Co ciekawe dołącza do niego coraz więcej firm. Bawarski producent zamierza przedstawić nowych koalicjantów w ciągu następnych trzech do czterech miesięcy – poinformowała we wtorek agencja Bloomberga.

Według doniesień Bloomberga, BMW rozmawia z co najmniej dwoma podmiotami o potencjalnym dołączeniu do koalicji. Dyrektor ds. rozwoju w BMW Klaus Froehlich w wywiadzie udzielonym podczas targów Los Angeles Auto Show zauważył, że początkowo firmy próbowały radzić sobie samodzielnie. Obecnie jednak przedsiębiorstwa angażujące się w branżę pojazdów autonomicznych zdają sobie sprawę z wysokich kosztów badań i zniechęcających wyzwań technologicznych, a w konsekwencji decydują się na współpracę. Odnosząc się do zainteresowania partnerstwem Froehlich powiedział, że BMW obserwuje obecnie „duży ruch”.

Agencja przypomina, że bawarska firma jest zwolennikiem współpracy w dziedzinie technologii autonomicznej jazdy. BMW na własne potrzeby stworzyło koalicję z izraelskim oddziałem Intela Mobileye rozwijającym zaawansowany system wsparcia kierowcy (Advanced Driver Assistance Systems). W 2017 roku do konsorcjum dołączył koncern motoryzacyjny Fiat Chrysler Automobiles (FCA), a także dostawcy tacy jak Aptiv, Continental i Magna International. Celem grupy jest opracowanie w pełni zautomatyzowanych systemów napędowych do 2021 roku.

Według Froehlicha pierwsza generacja technologii dla bardziej zaawansowanych częściowo autonomicznych systemów napędowych kosztuje około miliarda dolarów i będzie służyć jako element składowy przyszłych wersji rozwiązań, które zostaną skomercjalizowane. Według dyrektora ds. rozwoju w BMW firmy motoryzacyjne mające ten etap za sobą szukają partnera, ponieważ wiedzą, że będą musiały obecne generacje swoich technologii zastąpić systemem opracowanym wspólnie.

Co ciekawe zdaniem Froehlicha to Chiny zostaną liderem w dziedzinie autonomicznej jazdy. Jak wyjaśnia w USA jest zbyt anarchiczne podejście do tego tematu.

Źródło: wnp.pl