JLR utworzy spółkę z Inchcape

Nowa firma będzie odpowiadała za dystrybucję samochodów Jaguar i Land Rover w Polsce, Finlandii, Estonii, na Litwie i Łotwie. Na finiszu są też rozmowy w sprawie przekazania jej spółce zależnej działalności importerskiej przez British Automotive Polska.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynął wniosek, ulokowanych w Wielkiej Brytanii, firm Inchcape International Holdings Ltd. oraz Jaguar Land Rover Limited, dotyczący uzyskania zgody na powołanie wspólnego przedsiębiorstwa. Nowa firma ma zajmować się dystrybucją aut marek Jaguar i Land Rover w Polsce, Finlandii, Estonii, na Litwie i Łotwie. Jak poinformował na swojej stronie internetowej UOKiK, docelowo nowy podmiot będzie „prowadził działalność wyłącznie jako spółka holdingowa w odniesieniu do spółek zależnych” w Polsce, Finlandii i na Łotwie.

Jedną z nich będzie utworzona między JLR a Inchcape spółka joint venture na rynku polskim. Zgodnie z planem ma ona po 30 listopada przejąć dystrybucję samochodów marek Jaguar i Land Rover na terenie Polski od ich dotychczasowego importera, czyli spółki British Automotive Polska (BAP) wchodzącej w skład notowanej na warszawskim parkiecie grupy British Automotive Holding (BAH). Obecnie trwają intensywne rozmowy w sprawie ustalenia jak najkorzystniejszych dla obu stron warunków tej transakcji.

W pierwszej połowie października 2020 r. BAH przystał na wcześniejszą propozycję JLR by umowa importerska uległa rozwiązaniu w dniu 30 listopada 2020 roku zamiast planowanego wcześniej – 31 marca 2021 r. Polska firma rozpoczęła następnie negocjacje warunków, których spełnienie przez JLR ma umożliwić wcześniejsze zakończenie działalności przez British Automotive Polska..

UOKiK podaje, że Inchcape International Holdings Limited jest spółką zależną Inchcape PLC, międzynarodowej spółki z siedzibą w Londynie, której działalność koncentruje się na dystrybucji i sprzedaży detalicznej samochodów klasy premium i luksusowych. Prowadzi ona działalność w 33 krajach świata, w tym w Polsce. Inchcape IH Ltd. zajmuje się dystrybucją i sprzedażą różnych marek, w zależności od kraju. Są to np. Toyota, Mercedes-Benz, Suzuki, Subaru, BMW, Jaguar, Audi czy Volkswagen. W Polsce firma ma trzy autosalony – w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, sprzedające nowe i używane samochody marek BMW i Mini.

Jaguar Land Rover Limited jest spółką zależną Jaguar Land Rover Automotive PLC, producenta samochodów osobowych Jaguar i Land Rover. JLR Ltd. prowadzi montownie samochodów w Wielkiej Brytanii, Chinach, Indiach, Austrii i na Słowacji, swoje samochody sprzedaje w 127 krajach (w tym Polsce), ale nie prowadzi własnej sieci dystrybucyjnej lub detalicznej w naszym kraju. Tą, póki co, zarządza jeszcze spółka British Automotive Polska. 

Źródło: IBRM Samar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *