Honda podejmuje współpracę z Vattenfall

Honda ogłosiła współpracę z Vattenfall, wiodącym europejskim dostawcą energii, na elastyczne dostawy energii, dostosowane do potrzeb właścicieli pojazdów elektrycznych w Europie. Partnerstwo to jest dla Hondy kamieniem milowym w rozwoju jej systemów zarządzania energią, które stanowią ważny element europejskiej strategii „Electric Vision”.

W liście intencyjnym podpisanym 23 października 2019 r. obie firmy potwierdziły zamiar wspólnego opracowania i wprowadzenia na rynek kontraktu na elastyczne taryfy za prąd, które pozwolą na ładowanie pojazdów elektrycznych w momentach najbardziej korzystnych z perspektywy zapotrzebowania sieci. Taryfy – dostępne dla właścicieli dowolnych marek pojazdów elektrycznych1 – promują również wykorzystanie energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, w tym energii wodnej i farm wiatrowych, realizując wizję Hondy, dotyczącą przyszłego, zrównoważonego zaopatrzenia w energię. Usługa ta zostanie początkowo udostępniona w roku 2020 w Wielkiej Brytanii i Niemczech, a następnie pojawi się w innych krajach europejskich.

Vattenfall będzie również nadzorować instalację domowych ładowarek Honda Power Charger za pośrednictwem wybranych kontrahentów w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Zestaw składa się z ładowarki o maksymalnej mocy 7,4 kW (zasilacz jednofazowy) lub 22 kW (zasilacz trójfazowy), którą można zamontować na ścianie lub na podeście. Urządzenie o takiej mocy (22 kW) pozwala właścicielom Hondy e na naładowanie baterii do 100% pojemności w czasie 4,1 godziny z gniazda 32-amperowej instalacji domowej – znacznie szybciej niż przez standardowe gniazdko ścienne.

Użytkownicy pojazdów elektrycznych, którzy parkują przy miejskich ulicach i zdecydują się na nową usługę, będą mogli korzystać z wszechobecnej sieci punktów ładowania oraz z systemu mobilnego pomiaru poboru za pośrednictwem „inteligentnego kabla”. Szybko rosnącą siecią ładowarek w miastach Wielkiej Brytanii i Niemiec zarządza firma ubitricity – w samym Londynie ma ich 1700.

Jorgen Pluym, lider projektu zarządzania energią w Honda Motor Europe, powiedział: „Partnerstwo to jest dla nas kamieniem milowym w rozwoju naszych systemów zarządzania energią w Europie. Współpraca z Vattenfall pozwoli nam zapewnić użytkownikom pojazdów elektrycznych ekonomiczny sposób ładowania pojazdu przy maksymalnym wykorzystaniu energii odnawialnej. Honda jest prawdziwym liderem w tej dziedzinie i cieszymy się z potencjału, jaki rysuje się w nowym obszarze biznesowym. ”

Tomas Björnsson, szef Vattenfall E-mobility powiedział: „Naszym celem jest ułatwienie eksploatacji pojazdów elektrycznych kierowcom w całej północno-zachodniej Europie. To ważne dla nas partnerstwo uświadamia jak łatwo można przyczynić się do ograniczenia światowego wykorzystania paliw kopalnych, upowszechniać zasilanie energią odnawialną, a jednocześnie obniżyć koszty eksploatacji”.

Źródło: Honda