Elektryczne Renault w usłudze współdzielenia samochodów

Flota 500 w pełni elektrycznych samochodów Renault ZOE, wyposażonych w technologię ZITY, zostanie udostępniona mieszkańcom Paryża na zasadzie wynajmu samoobsługowego. Jest to wyjątkowo elastyczna i dostosowana do potrzeb oferta, która odpowiada aktualnym trendom. Już 20 proc. mieszkańców stolicy Francji korzysta z carsharingu .

Realizacja projektu w Paryżu jest kolejnym krokiem we współpracy Grupy Renault z Ferrovial, jednym z wiodących na świecie operatorów infrastruktury i dostawców usług komunalnych. Współpraca rozpoczęła się w 2017 roku w Madrycie wraz z uruchomieniem ZITY, czyli usługi współdzielenia samochodów.

– Usługa wynajmu samochodów elektrycznych ZITY free-floating ma wiele zalet, w tym elastyczne godziny rezerwacji i dostępność samochodów, które są w odpowiednim miejscu i czasie dzięki wysoce zaawansowanej aplikacji – powiedział Gilles Normand, dyrektor ds. samochodów elektrycznych i usług mobilności Grupy Renault. – Dzięki bardziej dostępnej i bardziej zrównoważonej ofercie mobilności, ZITY zaczyna odpowiadać na miejskie potrzeby redukowania emisji CO2 i walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Strategiczne partnerstwo z Renault wynika z sukcesu odniesionego przez ZITY w Madrycie. Cieszymy się, że możemy kontynuować współpracę i dzielić się doświadczeniem oraz opracowaną technologią. Jest to kluczowe dla użytkowników – tłumaczy Ignacio Madridejos, dyrektor generalny Ferrovial. Rozwiązania zrównoważonej mobilności dla mieszkańców są priorytetem w walce z wyzwaniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

Auta elektryczne dostępne 24/7

ZITY, oferta elektrycznych Renault ZOE w ramach free-floating dostępnych 24/7, jest niemal tak elastyczna, jak posiadanie własnego samochodu i stanowi odpowiedź na spontaniczne potrzeby przemieszczania się. Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy mogą sprawdzić o każdej porze dnia i nocy, gdzie znajduje się najbliższy samochód.

Pięciomiejscowe samochody są wyposażone w kamerę cofania, czujniki zbliżeniowe, GPS, ekran dotykowy i tempomat. Niektóre z nich posiadają foteliki dziecięce i można to sprawdzić za pomocą mobilnej aplikacji. Rezerwacji dokonuje się od razu, a samochód odblokowuje za pomocą aplikacji. Chcąc zakończyć wynajem, należy zaparkować na dowolnym naziemnym parkingu w Paryżu, a następnie zablokować samochód. Zajmuje to kilka sekund.

Oferta dostosowana do potrzeb klientów

ZITY to usługa carsharingu, która umożliwia wynajmowanie samochodu elektrycznego na minuty. Pojazdy rozlokowane są na zwykłych miejscach parkingowych w całym mieście. Klienci mają łatwy dostęp do samochodów dzięki prostej, darmowej aplikacji do pobrania.

Konkurencyjne ceny wynajmu dostosowane do potrzeb klientów. Bez rejestracji lub opłat abonamentowych ZITY oferuje różne stawki: za minutę, za określony czas (4 h, 8 h, 24 h) lub wykupiony czas w ramach „pakietów ekonomicznych”. Dzięki opcji „stand-by” ZITY umożliwia ograniczenie kosztów, gdy musimy zaparkować samochód tylko na chwilę.

Technologia wykorzystywana w Renault ZOE we flocie ZITY pozwala na wyświetlanie wszystkich informacji na desce rozdzielczej przez cały czas, w tym poziomu naładowania akumulatora. W przypadku rozładowania akumulatora poniżej wymaganego poziomu minimalnego samochód przestaje być dostępny, a zespół ZITY przejmuje i doładowuje samochód.

Ponadto dzięki platformie komputerowej i algorytmowi, który bada godzina po godzinie i dzień po dniu wykorzystanie samochodów, ZITY może określić, w których miejscach popyt na wynajem jest największy. Pozwala to na inteligentne relokowanie w mieście samochodów po doładowaniu, aby użytkownicy mogli łatwiej znaleźć samochód.

Po inauguracji w Madrycie w 2017 roku i wprowadzeniu w Paryżu, w najbliższych latach usługa prawdopodobnie zostanie rozszerzona na inne miasta Europy.

(TSz)
Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *