Diesle w odwrocie

Samochody napędzane silnikami wysokoprężnymi są coraz mniej popularne wśród klientów Starego Kontynentu. Jak wynika z ostatnich danych, udział wersji dieslowskich w całym rynku nowych osobówek dla krajów Europy Zachodniej spadł poniżej poziomu 43%.

Na koniec ósmego miesiąca bieżącego roku udział diesli w całym rynku nowych samochodów osobowych Europy Zachodniej ukształtował się szacunkowo na poziomie około 45,7% – informuje instytut SAMAR, bazujący na statystykach LMC Automotive.To o 4,4 pp. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Na uzyskany wynik skumulowany po części wpłynął wolumen sierpniowy, który sam przyniósł spadek udziału aż o 5,6 pp (poziom 42,7%).

Autorzy opracowania wskazują, że od najwyższych notowań z roku 2011 udział przypadający na diesla zmniejszył się zatem o około 13 pp.

W liczbach bezwzględnych rejestracje diesli w całym rynku nowych osobówek dla Europy Zachodniej wyniosły na koniec sierpnia nieco ponad 4,4 mln egzemplarzy. Czyli o 254 700 sztuk mniej niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego.

Źródło: SAMAR