Czesi kuszą BMW

Czeski rząd zdecydował się udzielić finansowej zachęty inwestycyjnej niemieckiej firmie BMW. Koncern chce zbudować swój ośrodek technologiczny w mieście Sokolov w północnych Czechach.

Koncern BMW planuje w ciągu siedmiu lat przeznaczyć na budowę tego ośrodka 2,55 mld koron (422 mln złotych), w tym 1,3 mld koron (215 mln złotych) na jego wyposażenie techniczne. Rządowa zachętę tworzą: dotacja do nabycia majątku (255 mln koron), ulga od podatku dochodowego (202 mln koron), dotacje do przekwalifikowania lub szkolenia pracowników (47 mln koron) i dotacje do tworzenia nowych miejsc pracy (25 mln koron).

Beneficjentem tej zachęty będzie nowa spółka córka BMW, która zbuduje w Sokolovie centrum technologiczne zajmujące się rozwojem samochodów i systemów wspomagania kierowcy. BMW poinformowało w czerwcu tego roku, że planuje najpóźniej do końca 2019 roku uzyskać pozowolenia na budowę ośrodka. Zajmie on teren około 500 hektarów na północ od Sokolova w miejscu rekultywowanego obecnie zwałowiska nieczynnej już odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Ośrodek ma rozpocząć działalność przed końcem 2022 roku.

Inwestycja zapewni co najmniej 250 nowych miejsc pracy. Władze kraju (województwa) Karlowe Wary obiecały już połączenie ośrodka z lokalną siecią dróg, czego koszty szacuje się na 40 mln koron (6,6 mln złotych).

Źródło: wnp.pl