Chiny obniżają cło dla pojazdów importowanych z USA

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że przedstawiciele Chin zgodzili się obniżyć cła na samochody importowane z tego kraju. Chwilowy rozejm w sporze handlowym potrwa wstępnie 90-dni.

Przy okazji szczytu G20 w Buenos Aires, doszło do spotkania pomiędzy Prezydentem USA – Donaldem Trumpem oraz Prezydentem Chin – Xi Jinping. Przywódcy doszli do porozumienia, że ich kraje będą kontynuowały negocjacje w sprawie polityki handlowej i wstrzymają się przez 90 dni z nałożeniem na siebie nawzajem kolejnych taryf.

Dzień później Trump napisał na Twitterze o ustaleniach dotyczących branży motoryzacyjnej.

Chiny zgodziły się na obniżenie i usunięcie ceł na samochody pochodzące z USA. Obecnie wynoszą one 40 proc.” – podkreślił amerykański prezydent.

Według sobotnich relacji, Prezydent Chin zgodził się na kilka ustępstw wobec USA. Zapowiedział m.in.: zwiększenie importu niektórych rodzajów amerykańskich produktów, by zmniejszyć deficyt USA w handlu z Chinami oraz zgodził się ponownie rozważyć zablokowaną wcześniej przez Pekin decyzję o przejęciu producenta półprzewodników NXP przez amerykańskiego wytwórcę procesorów Qualcomm.

Jak donoszą media powodem ustępstw mogą być obawy, że Chińska gospodarka zaczyna odczuwać skutki wojny handlowej z USA.

Źródło: wnp.pl/RS