Carlos Ghosn odwołany

W czwartek, 22 listopada 2018 roku, zarząd Nissana podjął decyzję o odwołaniu Carlosa Ghosna ze stanowiska prezesa rady nadzorczej. Japoński minister przemysłu ma spotkać się z francuskim ministrem finansów w celu omówienia zaistniałej sytuacji.

W przypadku Carlosa Ghosna oraz dyrektora reprezentacyjnego Grega Kelly’ego, decyzja o ich odwołaniu zapadła jednomyślnie.

Doszło do tego mimo nacisków ze strony Renault, by opóźnić usunięcie prezesa francusko-japońskiego sojuszu motoryzacyjnego Renault-Nissan Mitsubishi – poinformował Reuter w oparciu o źródła zbliżone do sprawy.

Zarząd Renault we wtorek utrzymał Ghosna na stanowisku dyrektora generalnego spółki. Na jego tymczasowego zastępcę wyznaczono dyrektora operacyjnego Thierry’ego Bollorego. Radzie nadzorczej francuskiej spółki ma przez pewien czas przewodniczyć najwyższy rangą niezależny dyrektor – Philippe Lagayette.

Z kolei Mitsubishi ma podjąć decyzję w sprawie Ghosna do końca przyszłego tygodnia. Prokuratura w Tokio poinformowała w czwartek, że japoński sąd przychylił się do wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego względem zatrzymanego w poniedziałek Ghosna do 10 dni.

Źródło: wnp.pl