AUDI A4 świętuje 25. urodziny

Audi świętuje znaczącą rocznicę urodzin popularnego samochodu segmentu premium. 25 lat temu z taśmy produkcyjnej fabryki w Ingolstadt zjechał pierwszy egzemplarz Audi A4. Od tego momentu wyprodukowano już ponad 7,5 miliona sztuk tego auta. Ćwierć wieku od tego wydarzenia popyt na Audi A4 jest wciąż bardzo wysoki, a na rynku króluje jego piąta generacja. A4 to najpopularniejszy samochód spod znaku czterech pierścieni na świecie: tylko w roku 2018 sprzedano 344 586 jego egzemplarzy. W przybliżeniu co piąte sprzedane dziś Audi pochodzi z tej właśnie serii modelowej.

Audi A4, następca Audi 80, weszło do produkcji w roku 1994 i od razu wyznaczyło nowe standardy w całej branży. Swą elegancją, sportowym zacięciem i komfortem szybko zdobyło uznanie klientów na całym świecie. Już w pierwszym pełnym roku sprzedaży – 1995, auto zostało bestsellerem koncernu z Ingolstadt. Z fabryki wyjechały wtedy 272 052 sztuki A4. Dziś, dzięki dużej gamie systemów wsparcia kierowcy, jego kolejna generacja wyznacza nowe trendy. „Od ćwierć wieku Audi A4, jak żaden innym model, symbolizuje technikę czterech pierścieni. Mówiąc A4 myślimy o najnowocześniejszych rozwiązaniach technicznych dostępnych w tej klasie pojazdów oraz o innowacyjnych, najwyższej klasy technologiach produkcji” – mówi Albert Mayer, dyrektor fabryki Audi w Ingolstadt. „Audi A4 jest filarem produkcji fabryki w Ingolstadt, a siłą napędową imponującej historii sukcesu A4 są z pewnością zaangażowanie i pasja naszych pracowników.”

Przewodniczący Rady Pracowniczej w AUDI AG Peter Mosch dodaje: „A4 jest symbolem sukcesu marki Audi. Udowodnili to również nasi pracownicy, wkładając w produkcję tego modelu wiele oddania i zaangażowania. To wielkie osiągnięcie, z którego członkowie Rady Pracowniczej są bardzo dumni i którego chciałbym wszystkim zaangażowanym w produkcję osobom pogratulować.”

Popyt na Audi A4 jest wciąż niezmiennie wysoki, a na rynku od roku 2015 jest jego piąta już generacja. Na samochody z serii A4 najczęściej decydują się klienci z Chin, Niemiec i ze Stanów Zjednoczonych. W roku 2018 niemal jedna piąta spośród modeli Audi sprzedanych w Niemczech, to było właśnie A4. Najbardziej popularnym Audi w Chinach jest z kolei przeznaczone wyłącznie na tamtejszy rynek Audi A4 L z wydłużonym rozstawem osi.

A4 to najlepiej w historii sprzedające się auto spod znaku czterech pierścieni. Wyprodukowano już 7,5 milionów jego egzemplarzy. Od momentu wejścia na rynek czwartej generacji A4 w roku 2007, wytwarzaniem tego modelu, w tzw. obrotowym systemie produkcji, zajmują się dwie niemieckie fabryki koncernu: w Ingolstadt i w Neckarsulm. Z myślą o potrzebach rynków lokalnych, Audi A4 wytwarzane jest również w Azji, w chińskiej fabryce w Changchun oraz w Aurangabad w Indiach.

źródło: Audi