Arval przekazał pierwsze samochody elektryczne Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu

30 października 2019 r. Arval Service Lease Polska przekazał Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu S.A. pierwszą pulę 17 samochodów elektrycznych marki Hyundai Kona Electric. Zamówienie realizowane jest w ramach usługi wynajmu długoterminowego. Do końca 2019 roku do floty instytucji miejskich w Krakowie dołączy jeszcze 30 takich pojazdów.

Elektryczna flota to jeden z przykładów działań miasta Krakowa, które są odpowiedzią na ustawę o Elektromobilności i Paliwach Alternatywnych. Od 2022 roku instytucje publiczne zobowiązane będą do posiadania w swoich flotach przynajmniej 10 proc. pojazdów elektrycznych. Uzupełniając flotę już teraz, stolica małopolski staje się jednym z pionierów elektromobilności w kraju i dobrym przykładem dla innych miast.

Przekazanie elektrycznych pojazdów odbyło się z udziałem prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego:
– Dziś otrzymaliśmy kluczyki do 17 samochodów elektrycznych, którymi pracownicy instytucji miejskich wyjadą na krakowskie ulice, i które będą pomagały im w wypełnianiu ich codziennych obowiązków. Do końca roku takich pojazdów będzie 47. Kraków jest pionierem walki ze smogiem. Mieszkańcy naszego miasta wymienili 45 000 pieców węglowych. Dbamy o flotę niskoemisyjną pojazdów komunikacji miejskiej – wszystkie jeżdżące po mieście autobusy spełniają co najmniej wysoką normę Euro 5. Zmiany w zakresie pojazdów osobowych zaczynamy od siebie – samochody zeroemisyjne sukcesywnie będą zastępować te spalinowe. Do końca roku 2024 będą stanowiły 30 procent floty Gminy Miejskiej Kraków – powiedział prezydent Krakowa.

– Wspieranie rozwoju elektromobilności w Polsce jest jednym z elementów naszej strategii biznesowej. Podobnie jak budowanie zainteresowania usługami FSL w segmencie publicznym. Cieszy nas, że te dwa aspekty możemy tutaj zrealizować – zaznacza Grzegorz Szymański, Regional Manager of Central Europe w Arval. – Obserwujemy zmiany, jakie zachodzą w sektorze publicznym oraz to, że staje się on siłą napędową rozwoju elektromobilności w Polsce. Chcemy być częścią tego procesu. Dlatego w strukturach Arval powstał osobny dział dedykowany do obsługi instytucji publicznych.
Z nowych aut korzystać będą pracownicy krakowskiego magistratu, Straży Miejskiej, MOPS-u, ZDM, ZTP, miejskich muzeów, ZOO, MPWiK czy MPEC. Wynajem długoterminowy samochodów Hyundai Kona Electric obejmuje pełen koszt ich utrzymania, m.in. ubezpieczenie AC, OC i NW, serwis oraz sezonową wymianę opon. Umowa została podpisana na trzy lata.

– Zdecydowaliśmy się na przyjęcie formuły najmu długoterminowego samochodów na 3 lata. Przyjęty okres jest optymalny ze względu na dynamiczne tempo rozwoju technologii napędów pojazdów elektrycznych oraz zwiększającej się stale oferty rynkowej. Poza wynajmem pojazdów, KHK S.A. w postępowaniu przetargowym wyłonił też dostawcę 39 wewnętrznych stacji ładowania dla jednostek wchodzących w skład grupy zakupowej – dodał prezes Zarządu KHK S.A. Tadeusz Trzmiel.
Wynajem długoterminowy to korzystne rozwiązanie dla instytucji ze względu na szeroki pakiet usług, które pozwalają odciążyć wynajmującego ze wszystkich spraw administracyjnych, związanych z zarządzaniem flotą. – mówi Paweł Doleciński, Business Development Manager, Public Sector. – Ponadto, instytucja która decyduje się na wynajem długoterminowy, może korzystać z ekologicznej mobilności, nie angażując przy tym dużych środków na zakup samochodu. Nie musi też obawiać się, że auto straci na wartości – to ryzyko bierze na siebie wynajmujący – dodaje ekspert Arval Service Lease Polska.

Firmy i instytucje, które korzystają z usługi wynajmu długoterminowego, mogą liczyć na doradztwo w zakresie dopasowywania aut do ich potrzeb. Dzięki temu eksploatacja floty staje się tańsza i bardziej przyjazna środowisku.

źródło: Arval