50 wodorowych Toyot dla rządu Quebecu

Transport wodorowy w Kanadzie nabiera rozpędu. Toyota dostarczyła rządowi Quebecu 50 wodorowych Mirai. Jest to pierwsza flota samochodów na ogniwa paliwowe w Kanadzie.

Zakup floty elektrycznych samochodów Toyoty na ogniwa paliwowe przez władze prowincji to inauguracja obecności wodorowej motoryzacji w Kanadzie. Podczas trwających właśnie targów motoryzacyjnych w Montrealu Toyota Canada oraz jej partnerzy zaprezentowali postępy w rozwoju wodorowego transportu i odpowiedniej infrastruktury w Quebecu.

„To kluczowy moment, który zdefiniuje rozwój zrównoważonego transportu w Quebecu.  Toyota Mirai, elektryczny samochód na wodór, debiutuje w naszej prowincji. Flota 50 Mirai została przywieziona z Japonii do Vancouver, skąd przyjechała do Montrealu pociągiem. Auta trafiły do Quebec City do floty władz prowincji. W ciągu ostatnich dwóch lat Toyota mocno inwestowała w tutejszy rynek, aby przygotować go do premiery Mirai. Jednocześnie jesteśmy zaangażowani w budowę pierwszej stacji wodorowej w Quebecu” – powiedział Martin Gilbert, dyrektor ds. strategii i innowacji Toyota Canada.

Toyota stawia na wodór

Toyota jest największym promotorem bezemisyjnego transportu wodorowego na świecie.Koncern produkuje model Mirai od grudnia 2014 roku. Samochód jest oferowany w Japonii, USA oraz na wybranych rynkach w Europie. Mirai to średniej wielkości sedan z silnikiem elektrycznym zasilanym ogniwami paliwowymi, w których generowany jest prąd w reakcji wodoru i tlenu. Auto ma zasięg ponad 500 km, a jego tankowanie trwa 3 minuty. Silnik o mocy 154 KM i 335 Nm momentu obrotowego rozpędza wodorową Toyotę do 100 km/h w 9 s. Samochód nie emituje spalin ani dwutlenku węgla, a jedynie parę wodną.

Toyota Mirai w Polsce

Pierwsze dwie stacje tankowania wodoru w Polsce zostaną uruchomione przez Lotos do 2021 roku. Koncern ogłosił swoje plany podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Na początku stacje powstaną w Warszawie i Gdańsku. Pierwsze doświadczenia z technologią wodorową zdobył już także Orlen, który uruchomił punkt tankowania wodoru na swojej stacji w Mulheim w Niemczech. Otwarcie stacji wodorowych w Polsce stworzy warunki do wprowadzenia Toyoty Mirai także na nasz rynek.