Co 10 kierowca planuje wymienić samochód, jednak 70% myśli o używanym aucie

Co dziesiąty kierowca planuje wymianę samochodu na inny, wynika z raportu „Polak w drodze 2.0 – wydatki kierowców”, opublikowanego przez Santander Consumer Bank. Zdecydowana większość (70%) zamierza kupić auto używane.

Najczęściej wymianę samochodu planują osoby w wieku 35-53 lata – ponad 1/5 z nich nosi się z takim zamiarem. Najmłodsi (18-24) i najstarsi kierowcy (65+) w ogóle nie mają takich planów. Co więcej, nowsze auto jest zdecydowanie większym priorytetem wśród kobiet (45%) niż wśród mężczyzn (28%) – czytamy w raporcie.

Dla 15% kierowców wymiana samochodu co kilka lat jest co do zasady konieczna, zaś dla co dziesiątego ma związek ze zmianą sytuacji rodzinnej.

Na awaryjność obecnie posiadanego samochodu narzekają głównie najmłodsi kierowcy, w wieku 18-34 lata (ponad 30%). Jest to również jeden z najważniejszych powodów do zmiany auta podawany przez osoby ze średnim i wyższym wykształceniem (odpowiednio: 18% i 23%), jak też mieszkańców metropolii (39%) Sytuację rodzinną jako powód do zmiany samochodu podają przede wszystkim osoby w wieku 25-34 lata (17%), podano także.

„Z badań własnych Santander Consumer Banku wynika, że 1/3 kierowców zmienia samochody średnio co 4-5 lat. Ponad 70% klientów, którzy skorzystali w przeszłości z kredytu, w ten właśnie sposób sfinansuje wymianę auta. Pozwala to wygodnie, i co najważniejsze szybko wejść w posiadanie nowszego pojazdu” – analizuje wyniki raportu dyrektor Pionu Kredytów Samochodowych Santander Consumer Banku Adam Łukaszewski.

Kierowcy mocno odczuwają koszty eksploatacji swoich samochodów. Najbardziej dotkliwe są naprawy (64%), serwis opon (43%) i zakup materiałów eksploatacyjnych (39%). Kobiety przeznaczają mniej na utrzymanie samochodu, zdecydowana większość (92%) wydaje na ten cel maksymalnie do 200 zł. Mężczyźni wydają zdecydowanie więcej. Dla 91% z nich to wydatek sięgający 500 zł, zaś rekordziści potrafią wyłożyć nawet do 1 tys. zł miesięcznie. Jeżeli dodamy do tego wydatki na paliwo, ujęte w ubiegłorocznym raporcie Santander Consumer Banku 'Polak w drodze – wydatki kierowców’, miesięczne utrzymanie samochodu może kosztować nawet 2,5 tys. zł.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku. W ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez instytut IBRIS w dniach 9-10 marca 2017 r., wzięło udział 1100 aktywnych kierowców z całej Polski.

Źródło: Santander Consumer Bank
oprac. MF/jab