Rolls-Royce zaprezentuje SUV-a za zamkniętymi drzwiami

Rolls-Royce jest w niedalekiej drodze do przedstawienia swojego modelu klasy SUV. Potencjalny rywal dla Lamborghini Urus oraz Bentleya Bentayga najpierw zostanie zaprezentowany wyselekcjonowanej grupie dotychczasowych klientów luksusowej marki.

SUV o kryptonimie Cullinan był już testowany w niemieckim „zielonym piekle”, na Nordschleife toru w Nuerburgring. Inżynierowie aktualnie są na etapie finalizacji wszystkich prac związanych z technicznymi aspektami pojazdu. Jak zapowiadają SUV nie ma być tylko bulwarową terenówką, ale ma także wyznaczyć nowe, off-roadowe szlaki w historii Rolls-Royce’a.

Pojawienie się w ofercie Cullinana ma przede wszystkim rozszerzyć portfolio marki Rolls-Royce oraz, co oczywiste, przychody. Już teraz szacuje się, że rocznie z taśm produkcyjnych zjeżdżać będzie około 1000 egzemplarzy SUV-a ze statuetką „Spirit of extasy”. O wadze tego projektu niech znaczy fakt, że w 2016 roku Rolls-Royce sprzedał 4011 aut, SUV ma podkręcić ten roczny wynik do co najmniej 5000 sztuk. W ubiegłym roku sprzedaż spadła o 16 procent do poziomu 3 362.

SUV będzie drugim modelem, który zostanie zbudowany na aluminiowej platformie Rolls-Royce’a. Tym pierwszym była nowa generacja limuzyny Phantom. – „Ta platforma jest unikalna dla naszejmarki i klientów” – mówił CEO „RR” Torsten Mueller-Oetvos w ubiegłym roku na premierze Phantoma. – „Nie używamy masowo produkowanych części. To nas ogranicza w projektowaniu i produkcji wyjątkowych samochodów.” Jednocześnie próbując delikatnie uszczypnąć rywali dodał: – „Nasi klienci nie oczekują zamaskowanego modelu, który korzysta z rozwiązań innych, mniej prestiżowych modeli”. Ta aluzja dotyczy Grupy VW, która wykorzystała technologiczną bazę Audi Q7 do produkcji Bentaygi i także czekającego na premierę Lamborghini Urus.

SUV Rolls-Royce’a prawdopodobnie napędzany będzie tym samym, podwójnie doładowanym silnikiem V-12 jak wspomniany Phantom. Jednostka generuje 563 KM. Brytyjczycy zamierzają ujawnić wersję produkcyjną auta pod koniec lata. Sprzedaż rozpocząć może się jeszcze w tym roku, a pierwsze dostawy zostaną zrealizowane dla zamożnych klientów na początku 2019 r. Póki co nazwa Cullinan pozostaje umowna.

Źródło: Automotive News Europe; MF/jab