Nowy Ford Explorer z niemieckiej fabryki

Ford zaprezentował nowego, w pełni elektrycznego Explorera, który powstał na platformie MEB opracowanej i używanej przez Grupę Volkswagen. Zresztą ten średniej wielkości crossover, czy jak kto woli – SUV, został zaprojektowany i będzie produkowany w Niemczech.

Nowy Ford Explorer wyglądem nawiązuje do poprzednika, ale powstał na płycie podłogowej MEB, co oznacza, że jest blisko spokrewniony z Volkswagenami ID.4 oraz ID.5. Model Forda różni się jednak od swoich niemieckich braci kanciastą, typowo amerykańską bryłą nadwozia oraz wielu elementami wyposażenia wnętrza. Znajdziemy tu m.in. system informacyjno-rozrywkowy SYNC Move z 15-calowym wyświetlaczem dotykowym, który można przesuwać w górę lub w dół. Oczywiście zestaw multimedialny zastosowany w Explorerze może współpracować z aplikacjami Apple CarPlay i Android Auto. Na desce rozdzielczej znajduje się bezprzewodowa ładowarka telefonu, a konsola miedzy fotelami kierowcy i pasażera może pomieścić nawet 15-calowy laptop. Natomiast bagażnik ma standardową pojemność ok. 470 l.

Na razie nie podano jeszcze oficjalnych informacji dotyczących pojemności akumulatorów trakcyjnych oraz realnego zasięgu. Ford ujawnił tylko, że opcja szybkiego ładowania pozwala uzupełnić stan baterii z 10 do 80% w ok. 25 min. Explorer będzie oferowany w trzech wersjach: dwóch tylnonapędowych o mocy 168 i 282 KM oraz z napędem 4×4 i jednostką rozwijającą 335 KM.

Explorer jest pionierem nowej generacji fascynujących pojazdów elektrycznych Forda. Sięga do naszych amerykańskich korzeni, jednak został skonstruowany w Kolonii dla klientów z Europy. Jest gotowy na wielkie przygody i w pełni wyposażony we wszystko, czego nasi klienci będą potrzebować w codziennych podróżach” – powiedział Martin Sander, dyrektor generalny Ford Model e w Europie.

Seryjna produkcja nowego Explorera ruszy jeszcze w tym roku w zmodernizowanej fabryce Forda w Kolonii. Amerykańska marka planuje wprowadzić w Europie do roku 2030 kompletną gamę w pełni elektrycznych modeli osobowych.

Co ciekawe, aby zademonstrować pełne możliwości Explorera, Ford nawiązał współpracę z podróżniczką-influencerką Lexie Alford, znaną milionom fanów jako Lexie Limitless – najmłodszą osobą, która odwiedziła wszystkie kraje na świecie. Obecnie Lexie przygotowuje się do odbycia podróży wokół globu właśnie elektrycznym Explorerem. Zainspirowała ją wspierana przez Forda wyprawa podróżniczki Aloha Wanderwell, która 100 lat temu objechała świat za kierownicą legendarnego Modelu T.

(TSz) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *