Nowa Skoda Fabia wjeżdża na rynek

Skoda Fabia czwartej generacji została zbudowana na platformie MQB-A0 Grupy Volkswagena, dzięki czemu oferuje więcej przestrzeni w kabinie i znacznie większy bagażnik niż jej poprzedniczka. Nowy model wyposażono także w technologiczne nowinki, znane wcześniej z aut wyższych segmentów i gamę sprawdzonych silników.

Skoda Fabia zadebiutowała w 1999 roku, jako następczyni Felicii. W ciągu ostatnich 20 lat model ten stał się obok większej Octavii lokomotywą sprzedażową czeskiej marki. Schodząca, trzecia generacja Skody Fabii produkowana była od 2014 roku, więc nadszedł czas na zmiany, zwłaszcza że konkurencja w segmencie B jest bardzo silna, a inni producenci nie zasypiają gruszek w popiele. Fabia Anno Domini 2021 jest większa, bardziej funkcjonalna oraz nowocześniejsza. Zbudowana została na platformie MQB-AO, z której korzystają takie modele, jak Scala, Kamiq, a także Volkswagen Polo czy Seat Ibiza. Dzięki temu może pochwalić się przestronnym wnętrzem oraz praktyczną konstrukcją i dobrą aerodynamiką (współczynnik oporu powietrza wynosi 0,28).

Nowy wygląd, większe wymiary

Wyraziste linie, na przykład na masce silnika, dynamiczne proporcje i nowoczesne reflektory z technologią LED oraz krystalicznymi strukturami charakterystycznymi dla Skody, tworzą interesujący wygląd. Ciekawy akcent stylistyczny można znaleźć również na przednich drzwiach: linie nadwozia są stylizowane na charakterystyczny trójkąt czeskiej flagi. Ostro zarysowane reflektory w technologii LED w wyposażeniu standardowym sięgają do osłony chłodnicy. Warianty Full LED zapewniają bardziej intensywne światła mijania i drogowe, a także funkcje doświetlania na zakrętach i światła adaptacyjne. Tylne światła Full LED to kolejna bardzo przydatna funkcja.

W porównaniu z pierwszymi trzema generacjami modelu, najnowsza Fabia jest większa zarówno w środku, jak i na zewnątrz, ale jej waga pozostała praktycznie niezmieniona. Długością 4108 mm po raz pierwszy przekracza granicę czterech metrów. W porównaniu do swojej poprzedniczki, Fabia IV jest o 111 mm dłuższa; rozstaw osi zwiększył się o 94 mm do 2564 mm, a przy 1780 mm jest o 48 mm szersza. Skoda zwiększyła również bagażnik modelu, który ma pojemność 380 l, czyli o 50 l więcej niż dotychczas. Po złożeniu tylnych siedzeń pojemność bagażnika rośnie do 1190 l.

Nowe technologie

Fabia jest bogato wyposażona pod względem nowych technologii. Otrzymała cyfrowy zestaw wskaźników z pięcioma układami, opcjonalnie z 10,25-calowym wyświetlaczem. Kierowcy mogą wybierać spośród różnych układów: klasycznego, nawiązującego do stylu okrągłych, analogowych instrumentów, a także Modern, Reduced i Extended. W ramach opcjonalnego pakietu Dynamic dostępna jest piąta opcja – układ Sport, w którym obrotomierz zajmuje centralne miejsce. Wirtualny kokpit może wyświetlać między innymi emblematy stacji radiowych, okładki albumów muzycznych i zapisane zdjęcia osób dzwoniących. Ponadto mapa może powiększać skrzyżowania i wyświetlać je w osobnym oknie. Po raz pierwszy do tego modelu trafiła także klimatyzacja Climatronic, popularna w autach z grupy Volkswagena.

Gama silników

Fabia nr 4 oferuje pięć silników najnowszej generacji EVO Grupy Volkswagen, które są zgodne z normą emisji spalin Euro 6d. Zakres mocy wynosi od 65 KM do 150 KM, a zasięg z opcjonalnym 50-litrowym zbiornikiem paliwa to aż ponad 900 km w cyklu WLTP. Modele o mocy do 95 KM są wyposażone w 5-biegową manualną skrzynię biegów, podczas gdy dla 1.0 TSI o mocy 110 KM do wyboru jest 6-biegowa manualna skrzynia biegów i automatyczna 7-biegowa DSG . Technologia aktywnego zarządzania pracą cylindrów (ACT) zmniejsza zużycie paliwa, a także emisję CO2. Gdy obciążenie silnika jest niskie, system automatycznie wyłącza dwa cylindry. Czterocylindrowy silnik 1.5 TSI o mocy 150 KM i 7-biegowa DSG w standardzie to z kolei najnowszy topowy wariant układu napędowego. Ponadto w nowej Fabii do wyboru są dwa silniki benzynowe z wtryskiem wielopunktowym. Te trzycylindrowe jednostki 1.0 MPI generują moc 65 KM lub 80 KM.

Teraz czekamy na publikację polskiego cennika nowego modelu z Mlada Boleslav.

(TSz) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.