Kia EV6 oficjalnie zaprezentowana

Za sprawą nowoczesnego designu, osiągów i nowatorskich rozwiązań w kabinie model EV6 ma być wizytówką przemian w marce Kia. To pierwszy elektryczny model typu BEV skonstruowany na nowej platformie podłogowej koreańskiego producenta. Jego największymi atutami mają być: zasięg ponad 510 km oraz ultraszybkie ładowanie prądem o napięciu 800 V – od 10 do 80 procent pojemności akumulatora w 18 minut.

EV6 to nietypowy crossover – pierwszy samochód typu BEV zaprojektowany według nowej filozofii designu marki „Przeciwieństwa, które się uzupełniają” – wyróżniający się zaawansowanymi technologicznie detalami, który pokazuje jak będą wyglądały pojazdy elektryczne marki Kia w przyszłości. Auto jest zasilane wyłącznie energią elektryczną i oferuje do wyboru wielu konfiguracji układu napędowego o dużym zasięgu i zerowej emisji. Możliwość ładowania prądem o napięciu 800 V oznacza znaczące skrócenie czasu ładowania. Akumulator EV6 można naładować od 10 do 80 procent w zaledwie 18 minut. EV6 w wersji GT zapewnia przy tym doskonałe osiągi – przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,5 sekundy i prędkość maksymalną wynoszącą aż 260 km/h.

EV6 to pierwszy samochód elektryczny Kia, który jest dostępny z napędem na dwa (RWD) lub cztery koła (AWD), a także pierwszy model typu BEV marki skonstruowany na nowej modułowej platformie.

System ładowania akumulatora jest bardziej wszechstronny niż pojazdów typu BEV poprzedniej generacji. Zintegrowana jednostka sterująca ładowaniem (ICCU) umożliwia zasilanie odbiorników zewnętrznych prądem zgromadzonym w akumulatorze. Funkcja V2L umożliwia jednoczesne zasilanie prądem o mocy do 3,6 kW, na przykład, 55-calowego telewizora i klimatyzatora przez ponad 24 godziny. W razie potrzeby z akumulatora EV6 można naładować również akumulator innego samochodu elektrycznego (Vehicle-2-Vehicle V2V). Gdy akumulator EV6 jest naładowany w ponad 35 procentach, samochód może holować przyczepę o masie do 1600 kg.

Elektryczna Kia jest wyposażona w system odzysku energii, którego zadaniem jest maksymalizacja jej zasięgu. W jego skład wchodzi m.in. najnowszej generacji układ hamulcowy oraz wydajna energetycznie pompa ciepła najnowszej generacji. Pompa ta odzyskuje ciepło generowane przez układ chłodzenia. Dzięki temu nawet przy temperaturze -7oC, samochód wciąż zapewnia 80% zasięgu, który byłby możliwy do uzyskania przy temperaturze 25oC.

Bagażnik auta liczy 520 l pojemności (VDA). Po złożeniu oparcia kanapy wzrasta ona do około 1300 l. Samochód jest również wyposażony w praktyczny, zamykany schowek pod przednią pokrywą, który w modelach z napędem na tylną oś ma pojemność 52 l, natomiast w EV6 wyposażonym w napęd na cztery koła – 20 l. Łącznie EV6 może oferować aż 572 l pojemności.

E-GMP (Electric-Global Modular Platform). EV6 jednoznacznie potwierdza zaangażowanie marki Kia w elektromobilność i odzwierciedla jej nowy slogan „Movement that inspires”. EV6 jest także początkiem średnio- i długoterminowej strategii dotyczącej samochodów typu BEV, aut hybrydowych typu plug-in (PHEV) i hybrydowych (HEV), które do 2030 roku mają stanowić 40% całkowitej sprzedaży marki Kia. To oznacza ich roczną sprzedaż na poziomie około 1,6 mln egzemplarzy. Do tego czasu udział modeli typu BEV w sprzedaży wzrośnie do 880 000 sztuk, co sprawi, że Kia stanie się światowym liderem sprzedaży samochodów elektrycznych. EV6 to pierwszy z 11 nowych modeli typu BEV, które Kia zaprezentuje do 2026 roku. Siedem z nich zostanie skonstruowanych na platformie E-GMP, a cztery z wykorzystaniem płyt podłogowych już istniejących modeli.

EV6 odzwierciedla nową markę Kia. Nowatorski design, zaawansowane technologie, innowacyjne rozwiązania i doskonałe osiągi wyróżniają ten model na tle konkurentów” – mówi Ho Sung Song, prezes i dyrektor generalny Kia. „EV6 jest również początkiem długoterminowego zaangażowania marki Kia w zrównoważoną mobilność i przyspiesza przejście nie tylko na transport przyjazny dla środowiska, ale także na materiały i produkcję mniej uciążliwe dla natury niż dotychczas”.

Kia EV6 będzie produkowana w Korei Południowej. Na wybranych rynkach, w tym w Polsce,  samochód zadebiutuje w drugiej połowie tego roku. Za kilka tygodni poznamy jego ceny i specyfikacje.

(TSz) Źródło: Kia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *