Elektryczna Kia EV6 w Warszawie

To auto ma być wizytówką przemian w marce Kia. Model EV6 jest pierwszym elektrycznym samochodem typu BEV skonstruowanym na nowej platformie podłogowej koreańskiego producenta. Jego największymi atutami mają być: zasięg ponad 510 km oraz ultraszybkie ładowanie – do 80 procent pojemności akumulatora w 18 minut. Podczas polskiej premiery, którą zorganizowano w Warszawie, poznaliśmy także ceny tego modelu.

Nowy model wyznacza początek strategii koreańskiej marki, dotyczącej samochodów elektrycznych, aut hybrydowych (HEV) oraz hybrydowych typu plug-in (PHEV), które do 2030 roku mają stanowić 40 proc. całkowitej sprzedaży Kia. To oznacza, że ich roczna sprzedaż ma osiągnąć poziom około 1,6 miliona egzemplarzy. Model EV6 to pierwsze z 11 nowych aut elektrycznych, które Kia planuje wprowadzić do produkcji do 2026 roku. Siedem z nich zostanie skonstruowanych na platformie E-GMP, zaś cztery z wykorzystaniem płyt podłogowych istniejących modeli.

Awangardowy design

Zeroemisyjny crossover został zaprojektowany zgodnie z nową filozofią stylistyczną marki „Przeciwieństwa, które się uzupełniają”. Jak mówią przedstawiciele Kii, filozofia ta czerpie inspirację z kontrastów występujących w naturze i wśród ludzi. Sylwetka auta jest bardzo aerodynamiczna. Charakterystyczna osłona chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa, podobna do elementu znanego z wcześniejszych modeli marki Kia, tutaj została przekonstruowana. Obecnie atrapa stanowi część tzw. „Digital Tiger Face” i obejmuje światła do jazdy dziennej. Wąski wlot powietrza, który znajduje się poniżej reflektorów optycznie poszerza przód auta i podkreśla jego wygląd. Słupek C nachylony pod dużym kątem, poprawia aerodynamikę nadwozia. Na przedłużeniu dachu znajduje się spory spojler, który kieruje strumień powietrza w stronę drugiego spojlera, uformowanego przez tylne światła.

585 KM i napęd 4×4

W tym modelu Kia oferuje akumulator o dwóch pojemnościami do wyboru: dużą (pojemność 77,4 kWh) i standardową (58,0 kWh). W wersji GT-Line Kia EV6 jest dostępna zarówno z akumulatorem o dużej pojemności, jak i ze standardowym. Odmiana GT ma jedynie akumulator 77,4 kWh. EV6 to pierwszy samochód elektryczny marki Kia, który jest dostępny z napędem na dwa (RWD) lub na cztery koła (AWD).

Kia EV6 wyposażona w napęd na dwa koła i akumulator o pojemności 77,4 kWh może przejechać nawet ponad 510 km na jednym ładowaniu (w cyklu mieszanym WLTP), dysponuje łącznym maksymalnym momentem obrotowym 605 Nm i przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,2 sekundy. W modelach AWD akumulator 77,4 kWh zasila silniki elektryczne o łącznej mocy 325 KM, które napędzają przednie i tylne koła. W wersji z napędem na dwa koła silnik elektryczny o mocy 228 KM napędza koła tylnej osi.

Wersja z akumulatorem 58,0 kWh przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,2 sekundy, a łączny maksymalny moment obrotowy EV6 AWD również wynosi 605 Nm. Akumulator zasila silniki o łącznej mocy 173 kW (235 KM), które napędzają koła przedniej i tylnej osi. Natomiast odmiana z napędem na jedną oś jest wyposażona w silnik o mocy 170 KM, napędzający tylne koła.

Topowy model EV6 GT ma dwa silniki o łącznej mocy 585 KM, a łączny maksymalny moment obrotowy tej odmiany modelu wynosi 740 Nm. Przyspieszenie EV6 GT w wersji AWD od 0 do 100 km/h to zaledwie 3,5 sekundy, a prędkość maksymalna dochodzi do 260 km/h (wstępne założenia producenta, które wymagają homologacji). Tylko w wersji GT Kia EV6 jest wyposażona w elektronicznie sterowany mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, który zapewnia kontrolę podziału momentu obrotowego oraz umożliwia dynamiczną jazdę i precyzyjne prowadzenie.

Przestronny i funkcjonalny

Kompaktowe wymiary zewnętrzne auta idą w parze z dużym rozstawem osi, wynoszącym 2900 mm. Dzięki temu w kabinie EV6 jest tyle miejsca, ile w SUV-ach o klasę większych. W środku przykuwa uwagę zakrzywiony ekran łączący zestaw wskaźników i wyświetlacz systemu multimedialnego. Fotele z funkcją relaksacji, dzięki lekkiej konstrukcji są smukłe i pokryte materiałem, który otrzymano z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Do ich wyprodukowania zużywa się 111 plastikowych butelek.

Elektryczna Kia ma funkcjonalnie urządzone wnętrze z mnóstwem praktycznych schowków. Bagażnik w tylnej części auta liczy 520 l pojemności (VDA). Po złożeniu oparcia kanapy wzrasta ona do około 1300 l. Samochód jest również wyposażony w zamykany schowek pod przednią pokrywą, który w modelach z napędem na tylną oś ma pojemność 52 litry, natomiast w EV6 z napędem na cztery koła – 20 litrów.

Najnowsze rozwiązania

Wraz z modelem EV6 debiutują systemy, których zadaniem jest zwiększanie bezpieczeństwa, łączność ze światem zewnętrznym oraz dostarczanie rozrywki. Wskaźniki i system multimedialny obsługuje się za pomocą dwóch, 12-calowych wyświetlaczy połączonych w jeden zakrzywiony ekran, który rozciąga się od kierownicy do środka deski rozdzielczej. Zastosowane w nim cienkowarstwowe panele sprawiają, że wyświetlane informacje są dobrze widoczne także przy jasnym świetle. Ekrany pokryte są wzmocnionym szkłem tworzącym jeden spójny element. EV6 jest również wyposażone w wyświetlacz head-up, który działa w rzeczywistości rozszerzonej. Pojawiają się na nim ostrzeżenia systemów asystujących, informacje na temat prędkości jazdy oraz instrukcje systemu nawigacyjnego.

Na wyposażeniu modelu znalazła się także najnowsza wersja systemu Kia UVO Connect. Oferuje on dostęp do usług aktualizowanych w czasie rzeczywistym oraz aktualizacji danych w chmurze (over-the-air OTA). Usługi Kia UVO Connect, zarządzane za pośrednictwem ekranu dotykowego, obejmują m.in. lokalizację punktów ładowania z cenami, wyświetlanie stanu naładowania akumulatora, planowanie ładowania podczas dalekiej podróży i sprawdzanie zasięgu na podstawie stanu naładowania akumulatora.

Podróż umila 14-głośnikowy system dźwięku przestrzennego, zaprojektowany we współpracy z ekspertami renomowanej brytyjskiej firmy Meridian. Wykorzystuje on kilka zastrzeżonych technologii cyfrowego przetwarzania sygnału (DSP).

Szybkie ładowanie

Bezemisyjna Kia może być ładowana prądem o napięciu 400 V i 800 V, bez potrzeby stosowania dodatkowych komponentów lub adapterów. Dzięki temu akumulator można naładować od 10 do 80 procent pojemności w zaledwie 18 minut lub doładować energię potrzebną do przejechania 100 km w mniej niż cztery i pół minuty (w wypadku EV6 2WD z akumulatorem 77,4 kWh). Gdy zajdzie potrzeba, z akumulatora EV6 można naładować również akumulator innego samochodu elektrycznego (Vehicle-2-Vehicle V2V). Gdy akumulator EV6 jest naładowany w ponad 35 proc., samochód może holować przyczepę o masie do 1600 kg.

Marka Kia, jako członek joint venture o nazwie Ionity, może zaoferować nabywcom EV6 obniżone stawki za ładowanie w jedynej ogólnoeuropejskiej sieci, która dysponuje ultraszybkimi ładowarkami o mocy 350 kW. Kia oraz Ionity zapewnią nabywcom dostęp do ponad 400 stacji ładowania w 24 europejskich krajach. Sieć stacji obejmuje punkty ładowania rozmieszczone co 120 km wzdłuż międzynarodowej sieci autostrad. Ionity wykorzystuje standard ładowania za pośrednictwem złącza CCS (Combined Charging System).

Warto wspomnieć, że model EV6 został wyposażony w system odzysku energii. W jego skład wchodzi m.in. pompa ciepła najnowszej generacji, która odzyskuje ciepło generowane przez układ chłodzenia. Dzięki temu nawet przy temperaturze -7 stopni Celsjusza, samochód wciąż zapewnia 80 proc. zasięgu. Auto ma również najnowszej generacji układ hamulcowy z odzyskiem energii, który obsługuje się za pomocą łopatek umieszczonych przy kierownicy. Dzięki nim kierowca może przyhamować samochód i odzyskać energię kinetyczną. Do wyboru jest sześć poziomów hamowania regeneracyjnego (brak odzysku energii, stopnie od 1 do 3, tryb „i-PEDAL” oraz tryb automatyczny), w zależności od żądanego odzysku energii. W trybie „i-PEDAL” kierowca ma możliwość zatrzymania samochodu bez użycia pedału hamulca.

Bezpieczeństwo i komfort

Producent zastosował w opisywanym modelu pakiet systemów asystujących. Asystent bezpiecznego wysiadania (SEA) pomaga uniknąć niebezpiecznej sytuacji czy kolizji podczas wysiadania pasażerów z auta. System ostrzega o wykryciu nadjeżdżającego samochodu i może uniemożliwić otwarcie tylnych drzwi przez dzieci. Asystent jazdy LFA pomaga utrzymać samochód na pasie ruchu. Podczas jazdy można go włączyć i wyłączyć za pomocą przycisku. Asystent jazdy po autostradzie generacji 2.5 wprowadza nowy element jazdy autonomicznej: jeśli kierowca trzyma ręce na kierownicy i samochód porusza się z odpowiednią prędkością, uruchomienie kierunkowskazu zapoczątkuje automatyczny manewr zmiany pasa ruchu. System nie tylko pomaga utrzymać określoną odległość i prędkość od poprzedzającego pojazdu, ale także prowadzić samochód na środku pasa ruchu, również na zakrętach. W przypadku, gdy sąsiadujący samochód jedzie zbyt blisko, pomaga dostosować tor jazdy EV6 tak, aby uniknąć kolizji. RSPA, czyli asystent zdalnego parkowania, umożliwia przy pomocy pilota zaparkowanie EV6 lub wyjechanie nim z miejsca parkingowego, gdy kierowca znajduje się poza samochodem. Funkcja obejmuje parkowanie prostopadłe tyłem, parkowanie równoległe w zatoczce oraz wjazd i wyjazd z miejsca parkingowego.

Ile kosztuje?

Kia EV6 rywalizowała będzie z pokrewnym technicznie Hyundaiem Ioniq 5, modelami Tesli, a także niemiecką konkurencją w postaci gamy modeli Audi e-Tron, elektrycznymi modelami Volkswagena oraz czeską Skodą Enyaq. Wersję podstawową Kii EV6 z baterią 58 kWh, 170-konnym silnikiem i napędem wyłącznie na tylną oś, kupimy za co najmniej 179 900 zł, czyli taniej niż w przypadku technicznie bliźniaczego modelu Ioniq 5. Zasięg tej wersji wynosi do 400 km, a w standardzie oferowane jest kamerę cofania z czujnikami parkowania, a także: światła typu LED, aktywny tempomat oraz 19-calowe felgi. Jeżeli zamówimy model z wyższym poziomem wyposażenia, czyli EV6 Plus to zapłacimy 193 900 zł i dodatkowo otrzymamy zewnętrzne elementy w kolorze czarnym, przyciemnione szyby, elektrycznie regulowane fotele przednie z pamięcią oraz tapicerkę ze skóry wegańskiej. Ceny odmiany GT Line zaczynają się od 217 900 zł, a model stylistycznie podobny jest do sportowego wariantu GT, poprzez zmienione zderzaki przedni i tylny oraz nakładki na progi. Do tego auto wyposażono w adaptacyjne przednie reflektory, sekwencyjne kierunkowskazy, zamszową tapicerkę, wyświetlacz head-up z funkcją rozszerzonej rzeczywistości oraz zestaw audio firmy Meridian.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *