Doosan zainwestuje na Węgrzech 100 mln euro

Południowokoreański koncern Doosan zrealizuje w Tatabanya na północy Węgier, inwestycję motoryzacyjną o wartością 99,5 mln euro. Tak zapowiedział w środę węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto.  

Peter Szijjarto oświadczył, że firma Doosan zbuduje na Węgrzech nowy zakład produkcyjny folii miedzianej do akumulatorów wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. Będzie to jedyny zakład w Europie. Rząd węgierski podjął decyzję o przyznaniu na ten celu bezzwrotnej dotacji w wysokości niecałych 15 mln euro.

Nowa inwestycja zapewni ponad 180 nowych miejsc pracy. Ma dostarczyć również części do 2,2 mln pojazdów rocznie. Jak się oczekuje, będą one dostarczane m.in. do Chin i Stanów Zjednoczonych. Zdolność zakładu będzie wynosić 50 tys. ton.

Według Szijjarto zakład będzie też zaspokajać popyt krajowy, gdyż koncern Audi już rozpoczął na Węgrzech seryjną produkcję silników elektrycznych, a BMW szykuje się do wytwarzania samochodów o napędzie elektrycznym w Debreczynie na wschodzie kraju.

Inwestycja ma zostać ukończona w drugiej połowie 2019 roku.