Zmiany w prawach jazdy – kod dla nietrzeźwych kierowców

Już wkrótce w prawach jazdy kierowców, którzy zostali złapania na prowadzeniu pojazdu po spożyciu alkoholu, pojawi się specjalny kod.

Kod pod postacią liczby 69 będzie wpisywany do rubryki nr 12 prawa jazdy. Będzie dotyczył wszystkich kategorii uprawnień.

Nowy symbol został zaproponowany przez Komisję Europejską. Kraje członkowskie nie mają obowiązku jego wprowadzania, ale polskie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało odpowiednie rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów. Przepisy unijnej dyrektywy mają zostać wdrożone do prawa polskiego przed końcem roku.

Kod będzie umieszczany w dokumentach osób, które mogą kierować wyłącznie pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową. Tego typu urządzenie przypomina alkomat i jest połączone z zapłonem. Przed uruchomieniem pojazdu kierowca musi dmuchnąć w ustnik. Jeżeli blokada wykryje, że w wydychanym powietrzu zawartość alkoholu wynosi 0,2 promila lub więcej, silnik nie zostanie uruchomiony.

Kierowcy przyłapani na jeździe pod wpływem alkoholu i otrzymają zakaz prowadzenia pojazdów mogą dzięki blokadzie skrócić okres kary. Jeżeli kupią i zamontują alkolocka mogą wsiąść za kierownicę po upływie połowy czasu zakazu określonego przez sąd lub po upływie dziesięciu lat w przypadku orzeczenia bezterminowego zakazu jazdy.

Kod 69 przyda się przede wszystkim policji. Funkcjonariusz podczas kontroli od razu będzie wiedział, że musi sprawdzić samochód pod kątem wyposażenia w blokadę alkoholową, a także upewnić się, że urządzenie ma homologację.

Zmiany mogą być także przydatne dla potencjalnych pracodawców skazanych kierowców. Menadżer floty po sprawdzeniu dokumentów kandydata będzie wiedział, że ten miał problemy związane z prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *