Nowa ustawa RODO ważna także dla dealerów

Już w maju przyszłego roku na terenie całej UE zacznie obowiązywać rozporządzenie GDPR/RODO, wprowadzające kompleksowe i bardzo daleko idące zmiany w zakresie ochrony danych osobowych. Zmiany te dotkną również w dużej mierze dealerów samochodów, którzy będą musieli korzystać z nowych systemów administracyjnych.

Dotyczy to między innymi wprowadzenia zmian w systemach DMS i CRM dealerów, zatrudnienia Inspektorów Ochrony Danych przez dealerów, czy konieczność zgłaszania stwierdzonych naruszeń do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (bo tak będzie się nazywał organ który zastąpi GIODO) w ciągu 72 godzin. Będą też kary finansowe – nawet do 20.000 euro.

Z nieco mniej „ciężkich” nowinek można wymienić obowiązek wydania klientowi jego danych osobowych w usystematyzowanej formie na trwałym nośniku, czy obowiązek przekazania posiadanych danych bezpośrednio do innego administratora na żądanie klienta.

Będą też i „marchewki” – nowe przepisy wprowadzą możliwość wydawania przez PUODO certyfikatów prawidłowości przetwarzania danych przez przedsiębiorcę, czy zatwierdzania branżowych kodeksów dobrych praktyk.

10 najważniejszych nowości w prawie o ochronie danych osobowych

W pierwszej kolejności potrzeba jednak poświęcić długie tygodnie na przygotowanie do wejścia w życie nowych przepisów, a zacząć trzeba od audytu procedur przetwarzania danych i dokumentacji. W odpowiedzi na zapotrzebowanie Związek Dealerów Samochodów wraz z DCG Dealer Consulting przygotowuje całodniowe szkolenie z zakresu nowych przepisów które odbędzie się 21 listopada 2017 w Warszawie. Koszt udziału w szkoleniu dla firm członkowskich Związku Dealerów Samochodów to 640 zł netto/os (690 zł netto dla pozostałych).

Informacje szczegółowe oraz zgłoszenia należy kierować do:

Jakub Konieczny
Tel. 882-168-648
jakub@dealerconsulting.pl

Źródło: ZDS, oprac. MF (jab)
fot. europa.eu
infografika: pwc.pl