Morawiecki o stawkach dla kierowców jadących przez Niemcy

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki spotkał się z wicekanclerzem Niemiec Sigmarem Gabrielem w celu omówienia kwestii dotyczącej płacy minimalnej dla kierowców firm transportowych.

– Rozmawialiśmy o minimalnej stawce dla naszych kierowców, dla firm transportowych, które wjeżdżają ze swoim towarem do Niemiec. I tutaj uzyskałem informację, jeśli chodzi o tranzyt np. z Polski do Francji, czy z Polski do Austrii, czy do Belgii [przez Niemcy], to tutaj nie będzie to stosowane [niemieckie stawki minimalne]. Natomiast, jeśli chodzi o stawki godzinowe minimalne w przypadku transportu do Niemiec, to Niemcy chcą je stosować – powiedział w środę 22 czerwca PAP Morawiecki po spotkaniu w Berlinie z wicekanclerzem Sigmarem Gabrielem.

Wicepremier pytany, czy polską stronę uspokaja takie postawienie sprawy, Morawiecki odparł, że cieszy się, że jest taka informacja. – To jest lepsze niż gdyby w stosunku do tranzytu również to obowiązywało, ale my nie chcemy, żeby taki gwałtowny jednorazowy wzrost kosztów dla naszych firm transportowych utrudniał również transport do Niemiec.

Morawiecki dyskutował też z Gabrielem o projekcie unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych. – Tutaj zasygnalizowaliśmy nasze duże zaniepokojenie związane zarówno z płacą minimalną, jak i z dyrektywą o pracownikach delegowanych – powiedział Morawiecki.

Propozycja zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych zakłada, że pracownik wysłany do innego kraju UE powinien mieć prawo do takiego samego wynagrodzenia jak pracownik lokalny, a nie jak obecnie, tylko do płacy minimalnej, jak jest obecnie. Polska wezwała Komisję Europejską do wycofania tego projektu.

W przypadku Niemiec chodzi o przepisy MiLoG. Od 1 stycznia 2015 roku wprowadzona została płaca minimalna obejmującą także kierowców w transporcie międzynarodowym. Wynosi ona 8,5 euro za godzinę. Uderza to w polskie firmy przewozowe, które dysponują drugą co do wielkości flotą pojazdów ciężarowych w Unii. Komisja Europejska od maja prowadzi postępowanie w sprawie niemieckiej płacy minimalnej.

Źródło: PAP/fot. Wikimedia Commons, Marek Mytnik