[PORADNIK] Zadbaj o karoserię

Lato powoli dobiega końca. Po upalnych dniach przychodzi w końcu moment, aby zadbać o cztery kółka. Zanim jednak zabierzemy się za perfekcyjne mycie warto usunąć żywicę z lakieru. Jak to zrobić?

Parkowanie w lato pod drzewami ma zaletę w postaci cienia. W końcu nikt nie lubi wsiadać do samochodu, w którym panuje temperatura zbliżona do tej z najdalszych zakątków piekła. Jednak taka postawa ma też swoje wady. W okresie lata, gdy drzewa wydzielają soki, możemy sobie zaszkodzić. Okazuje się, że żywica może doprowadzić do odbarwienia lakieru. Właśnie z tego powodu warto ją na bieżąco usuwać.

Gąbka, piana i po kłopocie?

Wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem jest po prostu podjechanie na myjnie i jest po kłopocie. Niestety nie jest to takie proste. Taka opcja sprawdza się w przypadku soków z drzew. Wtedy woda z szamponem przeważnie wystarcza, aby widoczne ślady szybko zniknęły. Gorzej jest z żywicą, która tak łatwo się nie da. Dlatego po wizycie na myjni warto dokładnie obejrzeć lakier i sprawdzić czy przypadkiem nie zostały widoczne ślady. Gdy tak jest trzeba sięgnąć po odpowiednie preparaty. Nie warto jednak sięgać po rozpuszczalnik. Oczywiście zmyjemy żywicę z lakieru, ale efekt końcowy może być jeszcze gorszy niż odbarwienie po żywicy.

Co więc stosować?

Z rozpuszczeniem soków z drzew czy żywicy powinny poradzić sobie środki do silnych zabrudzeń. Są one dostępne praktycznie na każdej stacji benzynowej czy w sklepie z akcesoriami motoryzacyjnymi. Istotne jest jednak, aby taką czynność wykonać jak najszybciej. W sytuacji krytycznej, gdy nie mamy dostępu do preparatów, a musimy sobie poradzić z problemem, możemy teoretycznie skorzystać z benzyny ekstrakcyjnej.

Za ile?

Wspomniane preparaty nie są drogie. Wysokiej jakości produkty usuwające smołę, pozostałości po klejach czy właśnie żywicę można zakupić za około 35 zł. Można ich używać nie tylko na lakierze, ale też na szybach. Ich użycie jest banalnie proste. Wystarczy nanieść na zabrudzoną karoserię odczekać parę minut i następnie umyć auto wodą z szamponem.

Zapobiegać, a nie usuwać

Aby ograniczyć problem żywicy można choćby dobrze nawoskować auto. Wtedy możemy nieco ograniczyć problem związany choćby z żywicą i odbarwieniami lakieru. Inną opcją jest oddanie auta do firmy detailingowej, która profesjonalnie zabezpieczy lakier po wcześniejszym jego oczyszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *