Skutki huraganu Harvey to podwyżki cen paliw także na polskich stacjach

Koniec sierpnia przyniósł dynamiczne zmiany na rynku ropy naftowej w następstwie huraganu Harvey, ale głównie w odniesieniu do benzyn. Eksperci z BM Reflex, firmy zajmującej się monitorowaniem rynku paliw w Polsce i na świecie zapowiadają kolejne podwyżki cen wszystkich surowców.

„Pierwsze efekty na rynku krajowym mamy w pełni przeniesione na rynek hurtowy i częściowo na stacjach. Zgodnie z ubiegłotygodniową prognozą potwierdził się wzrost cen autogazu na stacjach średnio o 7 groszy na litrze i dwugroszowy średni wzrost cen benzyn” – czytamy w komunikacie BM Reflex.

Średnie ceny paliw w kraju kształtują się obecnie na poziomie odpowiednio: benzyna bezołowiowa 95 – 4,48 zł/l, benzyna bezołowiowa 98 -4,79 zł/l, olej napędowy – 4,27 zł/l, autogaz –2,01 zł/l.

Podkreślenia wymaga fakt, że zmiany cen benzyny na stacjach w drugiej połowie tygodnia były zróżnicowane w zależności od operatora. Na części stacji, zwłaszcza operatorów niezależnych, benzyna jeszcze symbolicznie taniała, natomiast na stacjach koncernów odnotowaliśmy podwyżki cen benzyn średnio o 7 gr/l. Na stacjach gdzie ceny rosły skala podwyżek cen benzyn sięgała 13 – 15 groszy na litrze.

W ciągu ostatniego tygodnia hurtowe ceny benzyn wzrosły o blisko 180 zł netto. W sytuacji, kiedy wysoki poziom cen w hurcie utrzyma się dłużej to ceny benzyny bezołowiowej 95 na stacjach mogą wzrosnąć o ponad 20 groszy na litrze. W przyszłym tygodniu wzrost cen benzyny 95 może wynieść około 10 – 15 gr/l w zależności od stacji. Lepiej sytuacja wygląda dla oleju napędowego, chociaż i w tym wypadku czekają nas podwyżki cen średnio o do 3 – 5 gr/l. W dalszym ciągu może drożeć autogaz, skala podwyżek do 5 gr/l.

Ceny benzyn na rynku europejskim są obecnie na poziomie najwyższym od lipca 2015 roku.

Źródło: BM Reflex

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *