Kolejne podwyżki na stacjach paliw

Najbliższy tydzień przyniesie kolejne podwyżki cen wszystkich paliw w sprzedaży detalicznej. W poszczególnych regionach Polski różnica w kwocie za jeden litr może różnić się nawet o blisko 10 gr. wśród najpopularniejszych odmian paliw.

W okresie między 9 i 15 stycznia 2017 eksperci e-petrol.pl, firmy analitycznej branży paliwowej, można spodziwać się podwyżek dla wszystkich paliw tradycyjnych. Jeśli chodzi o litr benzyny 98-oktanowej prognozowana, średnia cena będzie wahać się w przedziale 5,03-5,15 PLN/l. W przypadku bezołowiowej 95 możemy oczekiwać cen na poziomie 4,73-4,84 PLN/l.

Olej napędowy zapewne ulokuje się w widełkach na poziomie 4,63-4,72 PLN/l. Jedynym paliwem, które może wykazywać pewne obniżki będzie zapewne autogaz, dla którego spodziewamy się średniej ceny 2,21-2,28 PLN/l.

Prognozy cen ropy naftowej w 2017 roku

Ubiegły rok notowania ropy zakończyły niemal 20 dolarów powyżej zamknięcia sprzed 12 miesięcy, zauważają eksperci e-petrol.pl. – „Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że średnia cena ropy dla całego roku będzie wyższa niż w 2016 r. Wchodzące w życie z początkiem stycznia porozumienie producentów w sprawie ograniczenia wydobycia powinno skutkować wyeliminowaniem utrzymującej się od wielu miesięcy nadpodaży surowca. Pierwsze sygnały pokazują, że przynajmniej na początku roku, warunki wypracowanego w trakcie wielomiesięcznych negocjacji kompromisu będą przestrzegane” – komentują.

Jak z reguły bywa w przypadku takiej polityki mocarstw naftowych, mniejsza ilość dostępnej na rynku ropy, przełoży się na ograniczenie rekordowo wysokiego poziomu zapasów surowca i paliw i przyczyni się do wzrostu cen.

„Tempo podwyżek na rynku naftowym powinno jednak hamować odbudowujące się łupkowe wydobycie w Stanach Zjednoczonych” – dodają analitycy e-petrol.pl.

Źródło: e-petrol.pl