Ceny paliw na stacjach wyhamowały

Drugi tydzień 2017 r. przyniósł nieznaczny spadek cen paliw na stacjach. Taniała zarówno 95-oktanowa benzyna, jak i olej napędowy. Czy to początek dłuższej serii obniżek?

Na razie za wcześnie, aby o tym przesądzać. Ciągle brakuje wiarygodnych danych, które pozwolą ocenić na ile przestrzegane są warunki porozumienia producentów surowca w sprawie ograniczenia wydobycia. -„Nadzieję na tańsze tankowanie daje jednak rosnąca produkcja ropy naftowej w USA” – zaznaczają eksperci portalu e-petrol.pl, zajmującego się monitoringiem rynku paliw w Polsce.

W rafineriach ceny w dół

Na hurtowym rynku paliw w ostatnich dniach dominowały obniżki. W cennikach rafinerii benzyna i olej napędowy są tańsze niż na początku roku. Ta pierwsza aktualnie kosztuje średnio w hurcie 3695,20 zł/metr sześć., czyli 34,80 PLN mniej niż 1 stycznia br. Jeszcze większą obniżkę zanotował olej napędowy – metr sześcienny diesla potaniał o 88,40 zł. Jego aktualna średnia cena w rafineriach to 3619,20 zł/ metr sześc.

Pierwsze w tym roku obniżki na stacjach

W mijającym tygodniu na detalicznym rynku paliw zanotowaliśmy niewielki spadek cen. Benzyna bezołowiowa 95 i olej napędowy potaniały o 2 grosze. Ogólnopolska średnia dla popularnej „95-tki” wyniosła 4,73 zł/l, a za litr diesla kierowcy płacili średnio 4,64 zł. Na poziomie z ubiegłego tygodnia znalazła się cena autogazu – 2,25 zł/l.

Prognoza na kolejny tydzień zakłada dalszy nieznaczny spadek cen. Szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,67-4,77 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,57-4,67 zł/l i 2,19-2,26 zł/l dla autogazu.

Źródło: e-petrol.pl